Rodzaje masażu – jak dobrać właściwy?

6 lipca 2023
Rodzaje masażu – jak dobrać właściwy?

Terapia manualna jest jedną z podstawowych metod fizjoterapii. Masażysta, przy pomocy dłoni, działa na określone partie ciała – tak, aby osiągnąć określony rezultat. Może nim być osiągnięcie stanu relaksu i niwelacja napięcia mięśniowego czy np. wsparcie w walce z bólem. Aby jednak zabieg zapewnił pacjentowi pomoc w odpowiednim zakresie, musi być dobrze dobrany. Jakie są rodzaje masażu i jak dopasować jego odmianę? Wyjaśniamy.

Masaż – dla kogo to rozwiązanie?

Masaż to zabieg, z którego może skorzystać niemal każda osoba. Lista przeciwwskazań bezwzględnych jest stosunkowo krótka i obejmuje m.in. aktywną chorobę nowotworową, zapalenia żył, zaawansowaną miażdżycę żył obwodowych, choroby zakaźne, temperaturę ciała powyżej 38°C czy niewyrównane wady serca.

Za to lista wskazań do wykonania masażu leczniczego czy relaksacyjnego jest znacznie więcej. Można (i warto!) z niego skorzystać m.in. przy:

  • siedzącym trybie pracy i związanymi z nim dolegliwościami bólowymi w obszarze kręgosłupa;
  • prowadzeniu aktywnego trybu życia – uprawianie sportu wymaga regularnego wsparcia fizjoterapią; to istotne m.in. w procesie regeneracji mięśni po intensywnych treningach;
  • deformacjach kręgosłupa i wadach postawy – np. związanych z powstaniem tzw. wdowiego garbu;
  • rehabilitacji po urazie ortopedycznym lub po innej chorobie, w tym po wylewie, udarze itp.;
  • stanach stresu i zmęczenia – z myślą o odprężeniu;
  • różnorodnych zwyrodnieniach układu ruchu;
  • napięciowych bólach głowy.

Jednak kluczowym elementem, który wpływa na efekty zabiegów, jest dobranie odpowiedniego rodzaju masażu.

Jaki masaż zastosować – co i kto o tym decyduje?

Nie ma jednej, uniwersalnej techniki masowania, która odpowiadałaby każdej osobie. Dlatego każdy doświadczony masażysta, zanim przystąpi do pracy, musi zapoznać się ze stanem swojego pacjenta. Inne rozwiązanie będzie potrzebne zestresowanemu pracownikowi biurowemu, który zmaga się z częstym bólem karku i nieustannym stresem. Inne zaś — profesjonalnemu sportowcowi, który przygotowuje się do zawodów.

Warto pamiętać, że masaż jest zabiegiem z zakresu fizjoterapii. Dlatego nie powinien być wybierany „w ciemno” przez samego pacjenta – np. na podstawie cennika czy orientacyjnych preferencji. Najlepiej, jeśli forma terapii manualnej zostanie dopasowana podczas konsultacji z ekspertem.

W jej trakcie fizjoterapeuta:

  • zapozna się ze stanem pacjenta – m.in. przyjrzy się dostarczonej dokumentacji medycznej i przeprowadzi wywiad;
  • wstępnie sprawdzi, jakiej kondycji jest jego układ ruchu i określi, które zabiegi mogą być przydatne;
  • określi wspólnie z pacjentem cel, w jakim ma być prowadzona terapia – może to być np. redukcja bólu i napięcia, wsparcie regeneracji mięśni po wysiłku itp.

Co istotne, specjalista wskaże nie tylko formy pracy, które powinny być zastosowane. Określi również częstotliwość, z jaką powinny być wykonywane. Dzięki temu osiągnięte efekty mogą być bardziej zadowalające w długotrwałej perspektywie. Warto więc zacząć od wstępnej konsultacji z fizjoterapeutą.

Jakie są rodzaje masażu?

Zastanawiasz się, jakie zabiegi z zakresu terapii manualnej mogą Ci być zalecone przez fizjoterapeutę? Zakres rozwiązań jest bardzo szeroki. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów masażu.

Masaż leczniczy

To szeroka grupa zabiegów, które są ukierunkowane na wsparcie przy rozwiązywaniu konkretnych problemów zdrowotnych i niwelacji przykrych dolegliwości. Warto wśród nich wymienić:

  • masaż klasyczny – najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny; obejmuje głaskanie, rozcieranie, uciskanie, ugniatanie, wibrację, wałkowanie, roztrząsanie i oklepywanie ciała o zróżnicowanych tempie i sile nacisku;
  • masaż segmentarny – jest złożony ze specyficznego zestawu technik oraz chwytów, które muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności; jest stosowany m.in. w procesie leczenia chorób narządów wewnętrznych;
  • masaż tensegracyjny – wykorzystuje zależności między mięśniami, powięziami oraz więzadłami; jest stosowany m.in. przy wysokim napięciu mięśniowym;
  • drenaż limfatyczny – służy usprawnieniu krążenia limfy i niwelacji obrzęków;
  • masaż tkanek głębokich – wbrew nazwie, jest bardzo delikatny i spokojny, a jego celem jest wsparcie kojenia bólu i rozluźniania napięcia.

Masaż relaksacyjny

Jest najczęściej delikatniejszy od masażu leczniczego. Ma pomóc wprowadzić pacjenta w stan relaksu i odprężenia. To częsty wybór osób, które spędzają długie godziny za biurkiem.

Masaż sportowy

Przypomina masaż klasyczny, chociaż może być bardziej intensywny, a także skoncentrowany na określonych partiach ciała. Jego przeprowadzenie to wsparcie procesu regeneracji mięśni oraz niwelacji ewentualnych dolegliwości bólowych przy przeciążeniu organizmu.

Który rodzaj masażu wybrać? Skonsultuj to z fizjoterapeutą. Dzięki temu osiągniesz najbardziej zadowalające efekty.