Masaż sportowy a przygotowanie do zawodów – kluczowe aspekty

4 kwietnia 2024
masaz sportowy

Przygotowanie do zawodów wymaga intensywnych treningów. Aby wspomóc organizm, przyspieszyć regenerację i zapobiec urazom, warto do planu treningowego dopisać masaż sportowy. Jest to terapia przeznaczona dla osób prowadzących aktywny tryb życia, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Jakie są korzyści z masażu sportowego przed zawodami?

Na czym polega masaż sportowy?

Masaż sportowy to technika przeznaczona dla sportowców, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje i urazy. Jego celem jest przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku i pomoc w regeneracji. Czas trwania masażu sportowego dobiera się indywidualnie: masaż całego ciała trwa ok. 60-90 minut, natomiast masaż łydek, ud czy pośladków zajmuje ok. 15 minut.

Techniki masażu sportowego są zaczerpnięte z masażu klasycznego i obejmują takie elementy, jak:

  • głaskanie,
  • rozcieranie,
  • ugniatanie,
  • oklepywanie,
  • wibracja.

Masaż sportowy jest połączeniem wielu technik, które fizjoterapeuta dobiera indywidualnie do potrzeb pacjenta. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest ustalenie stopnia przygotowania sportowca, etapu przygotowań i rodzaju dyscypliny sportowej.

Dla kogo masaż sportowy? 

Z tego rodzaju masażu najczęściej korzystają profesjonalni sportowcy, choć jest on również przeznaczony dla amatorów. Masaż sportowy dla biegaczy i innych sportowców jest standardowym elementem treningu profesjonalistów, którzy potrzebują odpowiedniego przygotowania i rozgrzania mięśni. Taki masaż można wykonywać również po wysiłku fizycznym, by zregenerować organizm. Regularnie wykonywany masaż sportowy pomaga też zapobiegać kontuzjom i urazom, takim jak naciągnięcia czy stany zapalne. Ten rodzaj masażu jest przeznaczony dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, czyli również dla tych, które uprawiają sport rekreacyjnie. Dzięki niemu można rozgrzać mięśnie, zmniejszyć zakwasy, zapobiec urazom i zwiększyć świadomość własnego ciała.

Jakie są rodzaje masażu sportowego?

Wyróżniamy kilka rodzajów masażu sportowego, które różnią się w zależności od momentu prowadzenia terapii:

  • masaż sportowy podtrzymujący – wykonywany w okresach mniejszej aktywności fizycznej w celu utrzymania sportowca w formie,
  • masaż sportowy powysiłkowy – jest to masaż relaksacyjny, który przyspiesza regenerację po treningu,
  • masaż sportowy przed zawodami – stosowany 24 godziny przed startem w celu utrzymania napięcia mięśniowego i rozluźnienia psychofizycznego,
  • masaż sportowy startowy – wykonywany bezpośrednio przed rozgrzewką i startem w celu szybszego przygotowania mięśni, stawów i więzadeł do maksymalnych obciążeń.

Masaż sportowy przed zawodami – korzyści

Korzyści z masażu sportowego odczuwalne są zarówno przed, jak i po treningu – w zależności od momentu jego wykonania. Warto więc regularnie stosować tę metodę, by wesprzeć organizm i uniknąć urazów.

Najważniejsze korzyści z masażu sportowego:

  • masaż sportowy a poprawa wydolności – dzięki optymalizacji napięcia mięśniowego można poprawić jakość odżywiania włókien mięśniowych i zwiększyć wydolność sportowca przed startem w zawodach,
  • masaż sportowy a profilaktyka urazów – masaż sportowy wspomaga regenerację mięśni i stawów oraz przyspiesza gojenie się mikrourazów, a zastosowanie go bezpośrednio przed startem przygotowuje tkanki do obciążeń i zmniejsza ryzyko kontuzji,
  • masaż sportowy a redukcja stresu – masaż zmniejsza napięcie mięśniowe i poziom hormonów stresu, a także zwiększa wydzielanie endorfin, niwelując objawy stresu przedstartowego,
  • masaż sportowy a apatia startowa – regularne masaże na kilka dni przed startem mają efekt mobilizujący i uspokajający, dlatego dobrze sprawdzają się w zwalczaniu objawów apatii startowej, takich jak obniżona koncentracja, zniechęcenie do wysiłku, złe samopoczucie czy senność,
  • masaż sportowy a regeneracja – za sprawą poprawy krążenia dochodzi do lepszego odżywienia mięśni, co przyczynia się do szybszej regeneracji potreningowej.

Jakie są przeciwwskazania do masażu sportowego?

W związku z tym, że masaż sportowy jest przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie, nie jest zalecany osobom prowadzącym siedzący tryb życia, które mają mało aktywności na co dzień. Taki masaż jest bowiem dość intensywny i adresowany do osób, które mają wyćwiczone mięśnie.

Pozostałe przeciwwskazania do masażu sportowego:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża,
  • infekcje z gorączką,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Intensywność i czas trwania masażu sportowego dopasowuje się zawsze do pacjenta, biorąc pod uwagę jego potrzeby, rodzaj uprawianego sportu i poziom zaawansowania. Następnie fizjoterapeuta dobiera odpowiednie techniki masażu sportowego, które mogą się różnić w zależności od tego, czy stosujemy masaż przed, czy po treningu.

Pamiętaj, by korzystać z usług fizjoterapeuty z doświadczeniem w masażu sportowym. W Gabinecie Masażu ALAN MED znajdziesz certyfikowanych specjalistów, którzy od lat pracują ze sportowcami zawodowymi i osobami, które uprawiają sport rekreacyjnie.