Przygotuj swoje ciało na wysiłek fizyczny. Pomóż mu się zregenerować.
W zależności od Twoich celów masaż sportowy pomoże Ci w powrocie do formy po zawodach, albo w intensywnym treningu, w leczeniu urazów albo zapobieganiu im, a także w poprawie sportowych wyników. Wesprze Cię także w prowadzeniu zdrowego, aktywnego trybu życia.
Na czym polega i ile trwa masaż sportowy?
Masaż sportowy polega na stosowaniu różnych technik masażu w celu osiągnięcia konkretnego celu – jego działanie skupia się głównie na energicznym rozcieraniu lub ugniataniu.
W zależności od Twoich potrzeb może być 90-minutowym, głębokim masażem całego ciała wykonanym kilka dni po długim, wyczerpującym biegu, albo szybkim 15-minutowym masażem łydek, ud czy mięśni pośladkowych, po czy przed wysiłkiem fizycznym.
Dla kogo przeznaczony jest masaż sportowy?
- Profesjonalni sportowcy korzystają ze sportowego masażu na co dzień. To konieczny element treningu. Idealnie przygotowuje i rozgrzewa mięśnie do wytężonej pracy oraz poprawia ogólną kondycję organizmu, natomiast wykonany po treningu czy zawodach regeneruje ciało.
- Biegacze, którzy regularnie i intensywnie biegają są narażeni na wiele urazów – naciągnięć czy stanów zapalnych. Masaż nie tylko pomaga im zapobiegać i leczy, ale także zwiększa świadomość ciała. Osoby, które korzystają z masażów uczą się odróżniać zmęczenie mięśni od poważniejszych urazów.
- Osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, nawet okazjonalnie także skorzystają, dzięki masażowi. Rozgrzewa on mięśnie po wytężonej pracy, usuwa zakwasy oraz zapobiega potencjalnym uszkodzeniom w przyszłości.
Dodaj masaż do swojego planu dbania o zdrowie.
Jakie są rodzaje masażu sportowego?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na czym polega masaż sportowy, ponieważ istnieje kilka jego rodzajów. W każdym przypadku bazuje na technikach masażu klasycznego (m.in. głaskaniu, rozcieraniu, oklepywaniu, ugniataniu) stosowanych zwykle z większą intensywnością niż np. przy masażu leczniczym. Zabieg wykonywany jest jednak pod kątem uprawianej przez zawodnika dyscypliny i jego indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że masaż sportowy dla każdego sportowca jest czymś innym, a nawet w przypadku tej samej osoby nie zawsze przebiega tak samo.
Istnieje kilka rodzajów masażu sportowego:
- treningowy (wykonywany w okresie treningowym, służący zwiększeniu wydolności i możliwości regeneracji),
- przedstartowy (wykonywany na parę dni przed zawodami w celu redukcji stresu, rozluźnienia, ale też wzmocnienia mięśni),
- startowy (wykonywany tuż przed zawodami w ramach rozgrzewki, służący przygotowaniu mięśni do wysiłku, m.in. poprawie ich ukrwienia),
- powysiłkowy (wykonywany po zawodach lub forsownym treningu, służący regeneracji i zniesieniu ewentualnych dolegliwości),
- kondycyjny (wykonywany pomiędzy okresami treningowymi w celu potrzymania formy zawodnika lub regeneracji po kontuzjach).
Powyższy podział wyjaśnia też, dlaczego nie można określić czasu zabiegu. To, ile trwa masaż sportowy, zależy od jego typu – powysiłkowy może zająć nawet półtorej godziny, podczas gdy na startowy można poświęcić nie więcej niż kilkanaście minut.
Jakie są efekty masażu sportowego?
Masaż to nieodłączny element treningu sportowego oraz późniejszej odnowy biologicznej. Może służyć wielu celom:
- rozgrzaniu tkanek przed wysiłkiem,
- wzmocnieniu mięśni i zwiększeniu ich elastyczności,
- poprawie wytrzymałości stawów,
- poprawie metabolizmu tkankowego,
- redukcji napięcia mięśniowo-powięziowego,
- przyspieszeniu procesów regeneracji.
Masaż sportowy ma także niebagatelny wpływ na samopoczucie psychiczne zawodnika. Skutecznie łagodzi objawy stresu i stymuluje produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia.