Kinesiotaping (określany w skrócie jako taping) to jedna z metod fizjoterapii, w której efekt terapeutyczny osiąga się poprzez oklejanie wybranych obszarów ciała pacjenta specjalnymi elastycznymi taśmami. Plastrowanie dynamiczne (ang. kinesiology taping) jest pomocne m.in. w przypadku dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie.
Jak wyglądają plastry dynamiczne?
Taśmy fizjoterapeutyczne, czyli tzw. tejpy, wykonuje się z wysokiej jakości bawełny o rozciągliwości zbliżonej do ludzkiej skóry. Z jednej strony pokryte są hipoalergicznym klejem medycznym, dzięki czemu ściśle przylegają do wybranego obszaru ciała. Tejpy są wodoodporne (możesz w nich zażywać kąpieli), przepuszczalne dla powietrza i – o ile nie jesteś uczulony na składniki kleju – nie podrażniają skóry. Nie zawierają żadnych substancji farmakologicznych, które powodowałyby efekt leczniczy po aplikacji na ciało. Ich właściwościterapeutyczne są wyłącznie wynikiem działania sensorycznego.
Jak działają tejpy?
Po aplikacji na skórę taśmy fizjoterapeutyczne są praktycznie niewyczuwalne. Ich noszenie nie ogranicza ruchów i nie wiąże się z żadnym innym dyskomfortem. Działanie tejpów polega na lekkim naciąganiu skóry w czasie aktywności, a tym samym zwiększeniu przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią i mięśniami. Ten efekt ma wiele korzystnych konsekwencji.
Plastry dynamiczne usprawniają mikrokrążenie krwi i przepływ limfy. W ten sposób poprawiają metabolizm komórkowy, redukują obrzęki i stymulują organizm do procesów samoleczenia, np. gojenia się tkanek po urazie. Tejpy zmniejszają także napięcie mięśni, a tym samym redukują miejscowo dolegliwości bólowe. Tejpy mogą również pełnić inne role – służyć korekcji ustawienia stóp (np. w przypadku palucha koślawego) albo stabilizować stawy.
Kto może skorzystać z kinesiotapingu?
W jakich sytuacjach warto zastosować dynamiczne plastry? Kinesiotaping jest bardzo bezpieczną, nieinwazyjną metodą o udokumentowanym licznymi publikacjami działaniu. Może efektywnie wspomagać leczenie w takich przypadkach, jak:
- kontuzje i urazy narządu ruchu (w tym – stany po zabiegach chirurgicznych),
- dolegliwości bólowe kręgosłupa i kończyn (w tym – o podłożu zwyrodnieniowym),
- wady postawy, wady stóp,
- obrzęki limfatyczne,
- terapia blizn.
Taping możesz stosować także w celach profilaktycznych, np. by ograniczyć ryzyko kontuzji podczas aktywności fizycznej.
Jak długo można nosić tejpy?
Kinesiotaping stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty – nigdy na własną rękę. Taśmy fizjoterapeutyczne możesz zakładać samodzielnie, ale wyłącznie po instruktażu specjalisty. Zwykle nie ma przeciwwskazań do długotrwałego noszenia plastrów dynamicznych. Po aplikacji trzymają się na skórze przez kilka dni. Po tym czasie wskazane jest zrobienie krótkiej przerwy, po której możesz powtórzyć aplikację.