Lampa Sollux to urządzenie, które emituje podczerwień, czyli promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal w zakresie od 780 nanometrów do 1 milimetra. Takie promieniowanie jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale odbieramy je jako doznanie cieplne. Żarówka lampy Sollux rozgrzewa się do temperatury nawet 600°C. W ten sposób powstaje energia cieplna, która może oddziaływać na tkanki ciała, zapoczątkowując wiele korzystnych dla zdrowia procesów.
Jakie są właściwości lampy Sollux?
Promieniowanie podczerwone emitowane przez wykorzystywany w rehabilitacji Sollux wnika w tkanki nawet na głębokość 3 cm. Podczas zabiegu dochodzi do podniesienia temperatury ciała w obszarze poddanym naświetlaniu. Takie miejscowe przegrzanie skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i limfatycznych, a tym samym przyspieszeniem krążenia krwi i chłonki. Pod wpływem ciepła zmniejsza się także napięcie mięśni. Dodatkowo przyjemny i relaksujący zabieg Sollux stymuluje wydzielanie endorfin.
Jakie są rezultaty fizjoterapii lampą Sollux?
Dzięki wyżej opisanym właściwościom lampy Sollux w obszarze naświetlania dochodzi do:
- lepszego ukrwienia tkanek, co oznacza ich sprawniejszy metabolizm, lepsze odżywienie i dotlenienie,
- szybszej regeneracji zmian chorobowych – wchłaniania krwiaków, zmniejszenia obrzęków, usuwania substancji toksycznych,
- zniesienia dolegliwości bólowych.
Zabieg Sollux nie wywiera żadnego wpływu na powłoki ciała. Wywołuje jedynie miejscowy rumień cieplny, który znika w ciągu godziny.
Z zabiegu Sollux możesz skorzystać, jeśli dotyczą Cię:
- dolegliwości bólowe (mięśniowe, kostne, nerwobóle),
- zmiany zwyrodnieniowe,
- przeciążenia układu ruchu,
- stany po urazach lub zabiegach chirurgicznych,
- niektóre choroby skórne (np. trądzik typu młodzieńczego),
- trudno gojące się rany, blizny, odmrożenia, oparzenia,
- choroby układu moczowego,
- porażenia, niedowłady, parestezje.
Naświetlanie lampą Sollux może być także świetną formą przygotowania do treningu albo masażu. Istnieje niewiele przeciwwskazań do zabiegu, ale w każdej sytuacji decyzję o jego zastosowaniu powinien podjąć lekarz lub fizjoterapeuta.