Wszyscy słyszeliśmy, że „ruch to zdrowie”. Kinezyterapia to profesjonalna realizacja tego powiedzenia w rehabilitacji: ruch w pełni leczniczy, dopasowany do potrzeb pacjenta, ruch jako leczenie.
Szukasz profesjonalnej kinezyterapii w Krakowie?
Jesteśmy na odległość jednego telefonu.
Czym jest kinezyterapia?
Najkrótsza definicja kinezyterapii to — leczenie ruchem. Za tymi dwoma słowami kryje się jednak skomplikowana i dość nowa specjalizacja w medycynie i sztuce rehabilitacji. Jej istotą jest wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń, które przyczynią się do poprawy zdrowia i pomogą przywrócić sprawność.
Kinezyterapeuta musi wiedzieć, który ruch pomoże, a który niepotrzebnie obciąży nadwyrężone stawy bądź mięśnie. Jakie natężenie jest właściwe, a jakie szkodzi lub nie daje nic? Tych pytań jest więcej, a nakłada się na nie to, że każdy organizm jest trochę inny. Dlatego tak ważna jest rozmowa i pierwsza wizyta, podczas której terapeuta tworzy plan działania.
Inne określenia kinezyterapii to np. gimnastyka lecznicza albo rehabilitacja ruchowa.
Kinezyterapia uwzględnia podział na ćwiczenia:
- ogólne – obejmują także te części ciała, które nie są objęte schorzeniem;
- miejscowe – uwzględniają ćwiczenia bierne (realizowane są przez kinezyterapeutę lub za pomocą urządzenia – bez aktywnego udziału pacjenta) oraz ćwiczenia czynne (wykonywane samodzielnie przez pacjenta) i dotyczą narządu zmienionego chorobowo.
W czym pomaga i dla kogo jest dobra?
Zastosowania kinezyterapii to m.in. rehabilitacja osób po uszkodzeniach narządów ruchu bądź kręgosłupa, chorobach płuc, serca czy neurologicznych.
Kinezyterapia pomaga korygować wady postawy, złe nawyki ruchowe, a w przypadku trwałej niepełnosprawności uczy żyć i poruszać się pomimo nowych ograniczeń. Zakres jej przydatności jest bardzo duży. Kinezyterapia może być pomocna nawet w poprawianiu pracy żołądka, układu moczowego czy w zwiększeniu pojemności płuc.
Celem kinezyterapii jest przywrócenie sprawności fizycznej, pełnej lub częściowej. Dopasowanie ćwiczeń należy do terapeuty, i jest częścią szerszego planu rehabilitacji.
Jak zacząć?
Kiedy miałbyś czas, by nas odwiedzić? Na początek potrzebowalibyśmy chociaż godziny.
Odpowiednie ustawienie ćwiczeń wymaga pierwszej wizyty, rozmowy i dokładnego poznania sytuacji pacjenta. Najpierw zaprosimy Cię więc do gabinetu na Rydla 6, by porozmawiać o Twoich oczekiwaniach, wykonać próbne ćwiczenia i przyjrzeć się wynikom medycznym.
Alan Med w Krakowie zatrudnia rehabilitantów, którzy potrafią doradzić i pomóc w najtrudniejszych przypadkach.
Możemy zacząć od zaraz. Czas na Twój ruch — zapraszamy do rozmowy!