Wszyscy słyszeliśmy, że „ruch to zdrowie”. Kinezyterapia to profesjonalna realizacja tego powiedzenia w rehabilitacji: ruch w pełni leczniczy, dopasowany do potrzeb pacjenta, ruch jako leczenie.
Szukasz profesjonalnej kinezyterapii w Krakowie?
Jesteśmy na odległość jednego telefonu.
Czym jest kinezyterapia?
Najkrótsza definicja kinezyterapii to — leczenie ruchem. Za tymi dwoma słowami kryje się jednak skomplikowana i dość nowa specjalizacja w medycynie i sztuce rehabilitacji. Jej istotą jest wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń, które przyczynią się do poprawy zdrowia i pomogą przywrócić sprawność.
Kinezyterapeuta musi wiedzieć, który ruch pomoże, a który niepotrzebnie obciąży nadwyrężone stawy bądź mięśnie. Jakie natężenie jest właściwe, a jakie szkodzi lub nie daje nic? Tych pytań jest więcej, a nakłada się na nie to, że każdy organizm jest trochę inny. Dlatego tak ważna jest rozmowa i pierwsza wizyta, podczas której terapeuta tworzy plan działania.
Inne określenia kinezyterapii to np. gimnastyka lecznicza albo rehabilitacja ruchowa.
Kinezyterapia uwzględnia podział na ćwiczenia:
- ogólne – obejmują także te części ciała, które nie są objęte schorzeniem;
- miejscowe – uwzględniają ćwiczenia bierne (realizowane są przez kinezyterapeutę lub za pomocą urządzenia – bez aktywnego udziału pacjenta) oraz ćwiczenia czynne (wykonywane samodzielnie przez pacjenta) i dotyczą narządu zmienionego chorobowo.
W czym pomaga i dla kogo jest dobra?
Zastosowania kinezyterapii to m.in. rehabilitacja osób po uszkodzeniach narządów ruchu bądź kręgosłupa, chorobach płuc, serca czy neurologicznych.
Kinezyterapia pomaga korygować wady postawy, złe nawyki ruchowe, a w przypadku trwałej niepełnosprawności uczy żyć i poruszać się pomimo nowych ograniczeń. Zakres jej przydatności jest bardzo duży. Kinezyterapia może być pomocna nawet w poprawianiu pracy żołądka, układu moczowego czy w zwiększeniu pojemności płuc.
Celem kinezyterapii jest przywrócenie sprawności fizycznej, pełnej lub częściowej. Dopasowanie ćwiczeń należy do terapeuty, i jest częścią szerszego planu rehabilitacji.
Jak zacząć?
Kiedy miałbyś czas, by nas odwiedzić? Na początek potrzebowalibyśmy chociaż godziny.
Odpowiednie ustawienie ćwiczeń wymaga pierwszej wizyty, rozmowy i dokładnego poznania sytuacji pacjenta. Najpierw zaprosimy Cię więc do gabinetu na Rydla 6, by porozmawiać o Twoich oczekiwaniach, wykonać próbne ćwiczenia i przyjrzeć się wynikom medycznym.
Alan Med w Krakowie zatrudnia rehabilitantów, którzy potrafią doradzić i pomóc w najtrudniejszych przypadkach.
Możemy zacząć od zaraz. Czas na Twój ruch — zapraszamy do rozmowy!
W czym dokładnie pomaga kinezyterapia?
Kinezyterapia zmierza do polepszenia szeroko pojętej sprawności organizmu – zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, poprawie ruchomości w stawach, lepszej wydolności oddechowej i krążeniowej. Oto najogólniejsza odpowiedź na pytanie, w czym pomaga kinezyterapia. A z jakimi problemami zdrowotnym warto się na nią zgłosić? Istnieje wiele schorzeń – nie tylko dotyczących aparatu ruchu – w przypadku których wysoką skuteczność wykazują odpowiednio dobrane ćwiczenia. Kinezyterapia jest nieodzownym elementem leczenia i rehabilitacji w przypadku:
- schorzeń ortopedycznych, w tym – stanów po urazach, złamaniach, kontuzjach sportowych czy planowych zabiegach operacyjnych,
- problemów neurologicznych, takich jak udary czy urazy ośrodkowego układu nerwowego, ale też np. mózgowe porażenie dziecięce czy choroba Parkinsona
- chorób reumatycznych, które ograniczają sprawność narządu ruchu,
- chorób układu oddechowego (infekcyjnych czy nowotworowych, ale też powiązanych z urazami),
- chorób układu sercowo-naczyniowego (przy takich jednostkach chorobowych, jak zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, a także w przygotowaniu do zabiegów kardiochirurgicznych i w rehabilitacji po nich),
- wad postawy oraz takich wad anatomicznych, jak np. płaskostopie.
Na tym nie kończy się rozległa rola kinezyterapii, która może służyć także wspomaganiu rozwoju ruchowego dzieci czy profilaktyce zmian zwyrodnieniowych w obrębie narządu ruchu.
Jakie ćwiczenia obejmuje kinezyterapia?
Wiemy już, czym jest kinezyterapia w ogólnym rozumieniu tego pojęcia. Jakich ćwiczeń leczniczych mogą spodziewać się pacjenci? To zależy od ich indywidualnych potrzeb. Wachlarz możliwości kinezyterapii obejmuje ćwiczenia:
- bierne, które nie wymagają aktywności od pacjenta – ruch zapewnia fizjoterapeuta lub odpowiednie urządzenie,
- czynne wolne – przy aktywności pacjenta i oporze w postaci ciężaru jego ciała
- czynne z oporem – pacjent jest aktywny, a opór zapewniają odpowiednie urządzenia (np. taśmy, ciężarki) lub fizjoterapeuta,
- w odciążeniu – aktywny ruch odbywa się przy odciążeniu ćwiczonego obszaru ciała (np. w wodzie)
- izometryczne – pacjent czynnie napina mięśnie, ale bez aktywności wiążącej się ze zmianą ich długości czy ruchem w stawach,
- czynno-bierne – z biernym ruchem, ale czynnym napinaniem i rozluźnianiem mięśni.
Kinezyterapia może obejmować także np. ćwiczenia oddechowe albo relaksacyjne.