Rehabilitacja po złamaniu – jak powinna przebiegać?

27 października 2021
rehabilitacja po złamaniu

Złamanie kości to uraz, który może się przydarzyć każdemu – bez względu na wiek, tryb życia czy stan zdrowia. Wiąże się on z unieruchomieniem w opatrunku gipsowym na kilka tygodni. Czasem wymagane jest też operacyjne zespolenie kości. Gdy jednak gips zostanie już zdjęty, może być potrzebna rehabilitacja. Zobacz, jak powinna przebiegać.

Czy rehabilitacja pourazowa jest potrzebna po każdym złamaniu?

Z uwagi na to, że leczenie po złamaniu wymaga unieruchomienia okolicy obszaru, w którym nastąpiło uszkodzenie kości, rehabilitacja pourazowa jest rekomendowana w celu szybkiego powrotu do pełnej sprawności. Musi być ona jednak dobrze wpisana w plan leczenia i realizowana w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Ważne kwestie to zarówno moment wprowadzenia poszczególnych zabiegów, jak i ich dopasowanie do charakteru i stopnia skomplikowania doznanego urazu. Innej rehabilitacji będzie wymagał pacjent po lekkim złamaniu ręki, a innej osoba, która doświadczyła złamania kości udowej z przemieszczeniem.

Jakie elementy obejmuje rehabilitacja po złamaniu?

Rehabilitacja po złamaniu powinna uwzględniać zarówno fizjoterapię, jak i fizykoterapię. Zabiegi z tej drugiej grupy mogą być wprowadzone – w zależności od charakteru urazu – nawet na wczesnym etapie rekonwalescencji.

Bardzo często w planie rehabilitacji pojawiają się takie zabiegi z dziedziny fizjoterapii jak:

  • magnetoterapia – zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego o niskiej częstotliwości można wykonać jeszcze wówczas, gdy pacjent ma na sobie gips, ponieważ fale przenikają przez opatrunki unieruchamiające;
  • laseroterapia – wspomaga regenerację tkanek i niwelację dolegliwości bólowych towarzyszących urazowi;
  • krioterapia – może być rekomendowana, zwłaszcza wówczas, gdy miało miejsce złamanie z przemieszczeniem, które wymagało leczenia operacyjnego.

Fizjoterapia może zostać wprowadzona wyłącznie wówczas, gdy dojdzie do pełnego zrośnięcia kości, a gips został usunięty. Wówczas można rozpocząć usprawnianie obszaru, który uległ unieruchomieniu. Terapia ruchowa pomoże krok po kroku powrócić do stanu sprzed złamania.

Rehabilitacja po złamaniu – o czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że rehabilitacja po złamaniu musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, w ramach ustalonego z lekarzem planu leczenia. Specjalista zapozna się z dokumentacją Twojego urazu, obejrzy np. zdjęcia RTG, a także przeprowadzi wywiad i dokona badania miejsca, w którym doszło do złamania. Pamiętaj, że powrót do pełnego zdrowia będzie wymagał serii regularnych zabiegów oraz czasu – Twój organizm potrzebuje go na regenerację. Dlatego w czasie rekonwalescencji warto też zatroszczyć się o prawidłową dietę – bogatą m.in. w wapń, witaminy D, K czy B6, a także inne kluczowe składniki odżywcze. To pozwoli krok po kroku odzyskać sprawność sprzed urazu.

Doświadczyłeś złamania i potrzebujesz pomocy doświadczonego fizjoterapeuty w Krakowie? Możesz zgłosić się do Alan Med. Umówić się na wizytę do specjalisty można m.in. telefonicznie oraz przez system online.