Terapia falą uderzeniową jest od lat wykorzystywana w rehabilitacji. Charakteryzuje się małą inwazyjnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz szerokim zakresem stosowania. Terapia falą uderzeniową to jeden z zabiegów stosowanych w Alan Med Kraków. Przed skierowaniem na zabieg przeprowadzamy szczegółowy wywiad i zapoznajemy się z dokumentacją medyczną, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować metodę fizykoterapeutyczną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Jak działa fala uderzeniowa?
Terapia falą uderzeniową wykorzystuje zjawisko występujące w naturze. Fala uderzeniowa powstaje na skutek wyładowania atmosferycznego. Zaliczana jest do fal akustycznych o niskiej częstotliwości: od 16 do 20 Hz.
Fala uderzeniowa wykorzystywana na potrzeby rehabilitacji powstaje w specjalnych urządzeniach. Do organizmu przenoszona jest za pomocą aplikatora, dzięki czemu trafia we wskazane miejsce i wywołuje konkretny efekt. Terapia falą uderzeniową wyróżnia się wysoką skutecznością, lecz w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów konieczne jest wykonanie pełnej serii zabiegów.
Terapia falą uderzeniową – zastosowanie
Terapia falą uderzeniową pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Tego typu zabieg pomaga:
- łagodzić dolegliwości bólowe, m.in. poprzez zmniejszenie napięcia mięśni, miejscową poprawę ukrwienia;
- stymulować regenerację tkanek, m.in. poprzez poprawę metabolizmu i mikrokrążenia, zwiększenie produkcji kolagenu.
Coraz większą popularnością cieszy się fala na ostrogi piętowe. Stanowi uzupełnienie standardowych metod leczenia tej przypadłości, tj. leczenia zachowawczego czy ostrzykiwania miejscowego.
Jeśli dokucza ci ostroga piętowa, leczenie falą uderzeniową może przynieść oczekiwane efekty. Umów się na wizytę w gabinecie rehabilitacji Alan Med w Krakowie.
Fala uderzeniowa – wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Została Ci zalecona fala uderzeniowa? Kraków to miasto, w którym możesz ją wykonać – zabiegi są przeprowadzane w Alan Med. Najczęściej ta forma fizykoterapii jest stosowana w dolegliwościach układu ruchowego, które są efektem choroby przewlekłej lub stanu pourazowego. Terapia falą uderzeniową w Krakowie jest wykonywana m.in. u pacjentów z:
- ostrogą piętową,
- stanami zapalnymi ścięgien,
- nadciągniętyminaciągniętymi mięśniami,
- uszkodzeniem stożka rotatorów oraz tendinopatią,
- bólami barków oraz bioder,
- zapaleniem rozcięgna podeszwowego,
- bólem pięty,
- haluksami,
- zespołem mięśnia gruszkowatego,
- przykurczem Dupuytrena,
- stanami przeciążenia narządów ruchu, takimi jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty czy kolano skoczka
Fala uderzeniowa jest stosowana również w medycynie sportowej – w niektórych przypadkach jako alternatywa dla leczenia operacyjnego.
Terapia falą uderzeniową – Kraków: jak wygląda zabieg?
Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest mało inwazyjny i nakierowany na intensywną regenerację tkanek miękkich. Terapia falą uderzeniową jest wykonywana przy wykorzystaniu specjalnego aparatu generującego wysokie ciśnienie przez krótki czas. W praktyce fizjoterapeuta:
- aplikuje na miejsce wykonania zabiegu specjalnego żelu,
- przykłada aplikator urządzenia,
- emituje falę uderzeniową o odpowiednio dobranych parametrach.
Zabieg trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Pacjent może w jego trakcie doświadczać uczucia miejscowego nacisku i odczuć lekki dyskomfort, jednak jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj wykonuje się serię 3-10 zabiegów przeprowadzanych w kilkudniowych odstępach.
Fala uderzeniowa – przeciwwskazania
Choć zabiegi przy użyciu fali uderzeniowej są ogólnie uznawane za bezpieczne, tak jak w przypadku każdej metody fizykoterapeutycznej istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Komu nie jest zalecana fala uderzeniowa? Kraków to miejsce, w którym nie przeprowadzamy terapii u pacjentów z:
- nowotworem,
- polineuropatią demielinizacyjną,
- zapaleniem infekcyjnym pochewki ścięgnistej,
- ostrym stanem zapalnym z towarzyszącym obrzękiem,
- ostrą infekcją kości lub tkanki miękkiej,
- zaburzeniami krzepliwości krwi (hemofilią),
- zakrzepicą,
- zaawansowaną osteoporozą,
- chrząstką wzrostową (dzieci).
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii falą uderzeniową jest również ciąża. Nie należy także wykonywać zabiegu u pacjentów z rozrusznikiem serca (w bezpośredniej bliskości rozrusznika) i metalowymi implantami (w okolicy implantu).
Terapia falą uderzeniową a skutki uboczne
Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej wyróżnia się małą inwazyjnością. W związku z tym, że jego celem jest intensywna regeneracja tkanek miękkich, mogą wystąpić krótkotrwałe i niegroźne skutki uboczne, takie jak mrowienie, delikatne drętwienie, obrzęk, krwiak, zaczerwienienie czy wybroczyny. Może również dojść do nasilenia objawów bólowych w pierwszej fazie terapii, co nie powinno być powodem do niepokoju. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niskie, a jeśli już się pojawią, powinny ustąpić po maksymalnie kilku dniach.
Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji lub chcesz się zapisać na zabieg, skontaktuj się z naszymi doradcami!