Kiedy mięśnie są w równowadze, Twoje ciało jest silne, a ty nie odczuwasz bólu.
Masaż leczniczy przeciwdziała szkodliwym zaburzeniom równowagi mięśni. Są one spowodowane przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała w czasie codziennych, powtarzalnych czynności.
Nadmierne używanie niektórych partii mięśni i jednoczesne rzadkie używanie innych partii skutkuje bólem i różnymi dysfunkcjami. U jednych jest to bardziej nasilone, u innych mniej, ale u nikogo równowaga mięśniowa nie jest idealna. Oznacza to, że każdy może skorzystać dzięki leczniczym masażom.
Na czym polega masaż leczniczy?
To seria zabiegów tak dobranych, by skutecznie łagodzić objawy ostrych i przewlekłych dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych. Masażysta w szczególności skupia się na mięśniach i okolicach objętych bólem, stosując głównie techniki masażu klasycznego: głębokie głaskania, rozcierania, wyciskania, ugniatania, oklepywania, wibracje, wstrząsanie i wałkowanie.
Podczas zabiegu pacjent leży na stole do masażu na brzuchu albo na plecach, w zależności od części masowanej.
Masaż leczniczy różni się od masażu relaksacyjnego.
W przeciwieństwie do masażu relaksacyjnego masaż leczniczy zwany też korekcyjnym skoncentrowany jest na osiągnięciu konkretnych rezultatów. Nacisk w masażu korekcyjnym położony jest na przywrócenie odpowiedniego ułożenia mięśni i kości. Rezultatem jest eliminacja bólu i zwiększona ruchomość. Celem masażysty jest ustalenie podstawowej przyczyny bólu i dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych oraz jej wyeliminowanie.
Ile potrzeba zabiegów masażu leczniczego?
Przewlekłe stany chorobowe rozwijają się przez długi okres czasu. Im dłużej są nieleczone, tym większa ilość sesji jest potrzebna, aby zmienić wzorce i postawę ciała.
W przypadku masażu kręgosłupa na początku warto wykonywać zabiegi codziennie, a w miarę upływu czasu i pojawienia się pierwszych postępów można stopniowo zmniejszać częstotliwość, np. do dwóch masaży w tygodniu (przy czym pacjent powinien wtedy wykonywać również ćwiczenia w domu).
Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości obszaru masowanego oraz od Twoich preferencji i może trwać 30, 60 lub 90 minut.
Kto w szczególności powinien zdecydować się na masaż leczniczy?
Na pewno warto skorzystać z masażu leczniczego, jeżeli:
- cierpisz na częste bóle głowy, kręgosłupa, karku czy ramion,
- narzekasz na ból kulszowy czy stawu krzyżowo-biodrowego,
- masz stany zapalne ścięgien,
- masz wadę postawy,
- doświadczyłeś urazów,
- prowadzisz siedzący tryb życia i masz mało ruchu,
- jesteś w ciąży lub masz małe dzieci.
Dodaj masaż do swojego planu dbania o zdrowie.
Kto może skorzystać z masażu leczniczego?
Masaż leczniczy to zabieg odpowiedni niemal dla każdego, kto zmaga się z dolegliwościami bólowymi ze strony narządu ruchu spowodowanymi wspomnianymi już przeciążeniami czy wadami postawy. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się go także w przypadku różnego typu problemów zdrowotnych:
- przy przewlekłych schorzeniach (nie tylko dysfunkcjach narządu ruchu, ale też np. chorobach dotyczących układu oddechowego),
- po urazach i kontuzjach,
- po zabiegach operacyjnych.
Masaż leczniczy można też stosować profilaktycznie u pacjentów narażonych na przeciążenia i urazy, np. u sportowców albo osób wykonujących ciężką pracę fizyczną.
Istnieje też nieco przeciwwskazań do wykonania masażu leczniczego. Należą do nich:
- zmiany skórne (rany, dermatozy) w miejscu zabiegu,
- aktywne infekcje, gorączka,
- ostre stany zapalne,
- niektóre choroby (np. aktywne nowotwory, niewyrównane choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporoza).
Czy masaż leczniczy jest bolesny?
Większości osób najlepiej znany jest masaż relaksacyjny, z którego można skorzystać niezależnie od wskazań zdrowotnych. Masaż leczniczy słusznie kojarzy się z terapią i może wydawać się znacznie mniej miłym doświadczeniem niż zabieg w ośrodku SPA & Wellness. Masaż leczniczy i relaksacyjny znacznie różnią się od siebie, choć bazują na tych samych technikach. W przypadku tego drugiego ruchy są mniej intensywne, płynne, zawsze symetryczne. Rezygnuje się też z takich technik, jak oklepywanie czy wibracja, ponieważ nie służą one wyciszeniu. W porównaniu z relaksacyjnym masaż leczniczy może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Pacjent nie musi jednak obawiać się bólu! Masażysta nie może do niego dopuścić, ponieważ ból powoduje napięcie mięśni, które uniemożliwia wykonanie efektywnego zabiegu. Intensywność i techniki masażu dobierane są zatem w oparciu o stałą obserwację reakcji masowanej osoby.
Jakie są zalety masażu leczniczego?
Masaż leczniczy przywraca prawidłowy balans mięśniowy, uelastycznia tkanki, poprawia ruchomość stawów. Ułatwia procesy regeneracji w zmienionych chorobowo obszarach, ponieważ stymuluje przepływ krwi i limfy. Tym samym poprawia metabolizm tkankowy, służy zmniejszeniu obrzęków. Regularne (zgodne z ustalonym ze specjalistą harmonogramem) korzystanie z masażu leczniczego prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego zlikwidowania dolegliwości bólowych.