Masaż relaksacyjny – na czym polega i dlaczego warto go wykonać?

19 września 2022
masaż relaksacyjny

Terapia manualna przyjmuje wiele form. Najczęściej jest kojarzona z rehabilitacją pourazową czy pozabiegową, a także ze wsparciem dla profesjonalnych sportowców. To jednak nie wszystko. Jednym z jej najbardziej uniwersalnych rodzajów jest masaż relaksacyjny. Dowiedz się, na czym on polega, komu jest polecany i dlaczego warto się zapisać na taki zabieg.

Relaksacyjny masaż – co to jest?

Masaż relaksacyjny jest jedną z technik terapii manualnej, której celem jest redukcja napięcia mięśniowo-nerwowego oraz odprężenie. To jedna z odmian masażu klasycznego, która może być wykonywana w wielu wariantach. Najczęściej wyróżnia się masaż:

  • całościowy, a więc obejmujący wszystkie kluczowe partie ciała,
  • częściowy – koncentruje się na wybranych częściach ciała, np. na obszarze pleców, ramion i karku.

Zarówno obszar ciała poddawany zabiegowi, jak i czas jego trwania oraz stosowane techniki są dobierane do potrzeb konkretnego pacjenta.

Jak wygląda masaż relaksacyjny?

Jeżeli zdarzyło Ci się korzystać kiedyś z masażu klasycznego, możesz wspominać go jako dość intensywny i czasami bolesny zabieg. Nie musisz się obawiać takich doświadczeń, jeśli zdecydujesz się na masaż relaksacyjny. Ta forma terapii jest znacznie delikatniejsza, a nacisk na ciało pacjenta – mniejszy. Przypomnijmy: jego celem jest odprężenie i rozluźnienie osoby, która jest poddawana zabiegowi.

Dlatego zabieg:

  • rozpoczyna się od delikatnego rozcierania oraz głaskania – takie ruchy sprawiają, że mięśnie stają się mniej napięte;
  • przechodzi w etap ugniatania i uciskania z nieco większą siłą – tak, aby pozbyć się napięcia mięśniowego, które „lubi” się gromadzić np. w karku, na plecach czy w nogach;
  • kończy się delikatnym oklepywaniem i głaskaniem – pozwala to uzyskać efekt ukojenia i uspokojenia.

Masażysta pracuje, wykorzystując oliwkę, która zapewnia jego dłoniom optymalny poślizg. Jej składniki wspierają także odżywienie i uelastycznienie skóry – to dodatkowa korzyść, którą można odnieść, korzystając z tej formy terapii.

Po zakończeniu masażu relaksacyjnego od razu poczujesz ukojenie i odprężenie – wyciszysz się, a jednocześnie nabierzesz energii. Dzięki temu będziesz gotowy na kolejne wyzwania.

Jakie jeszcze efekty pozwala osiągnąć masaż relaksacyjny?

Relaksacyjny masaż przynosi więcej korzyści niż odprężenie – zwłaszcza gdy jest wykonywany regularnie. Co ważne, to zabieg, który można wykonywać nawet codziennie. Nie ma tu niemal żadnych ograniczeń. Częste spotkania z masażystą mogą pomóc:

  • poprawić stan skóry – masowanie poprawia ukrwienie tkanek, a to przekłada się na ich jędrność;
  • wzmocnić odporność – to dzięki poprawie krążenia krwi i limfy, wyciszeniu układu nerwowego oraz wsparciu odżywienia tkanki siateczkowatej;
  • złagodzić doświadczenia związane z odczuwaniem przewlekłego stresu – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

To zatem ważny element troski o swoje zdrowie, spokój umysłu oraz urodę.

Kto powinien wykonać masaż relaksacyjny? Wiedza i doświadczenie to podstawa!

Masaż relaksacyjne jest zabiegiem, który można wykonać w wielu miejscach. Jest oferowany np. w centrach SPA, hotelach czy salonach piękna. Warto jednak pamiętać, że efekty tej formy terapii manualnej zależą od wiedzy i doświadczenia masażysty. Powinna być to osoba, która nie tylko poznała podstawowe techniki wykonywania zabiegu, ale również doskonale rozumie anatomię ludzkiego ciała i sposób, w jaki działają mięśnie. Wysokie kompetencje w połączeniu ze świetnym wyczuciem reakcji pacjenta na konkretny nacisk sprawią, że masaż relaksacyjny będzie przyjemny, a przy tym zapewni realne korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Jeżeli chcesz, aby zajął się Tobą profesjonalny masażysta, możesz się umówić na masaż relaksacyjny w Krakowie, w Alan Med. Możesz oczekiwać, że przed zabiegiem zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad, który pozwoli fizjoterapeucie zapoznać się z Twoimi potrzebami oraz problemami. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiedni typ zabiegów terapii manualnej oraz ich częstotliwość. Tak indywidualne podejście do Twojego stanu zdrowia to klucz do efektów, które poczujesz.