Pinoterapia to koncepcja pracy z pacjentem łącząca nieinwazyjne techniki narzędziowe z bezpieczną terapią manualną. Zakłada, że warunkiem koniecznym do utrzymania przez organizm zdolności do samonaprawy jest zapewnienie mu warunków do prawidłowej pracy mechanizmów warunkujących homeostazę. Zaburzenia funkcjonowania systemów regulacyjnych wiązały się będą z powstawaniem patologicznych zmian.
Na czym polega leczenie
W celu leczenia upośledzonego funkcjonowania układów regulacyjnych stosuje się szereg technik manualnych i narzędziowych mających za zadanie rozluźnić tkanki o zwiększonym napięciu. Ma to za zadanie zlikwidować patologiczne obciążenia i zregenerować przeciążone struktury. Charakterystyczne dla tej metody jest stosowanie narzędzi przypominających wyglądem gwoździe oraz noże, noszących nazwy piny oraz katy. Używa się ich do niezwykle precyzyjnego zlokalizowania napiętych struktur tkanki łącznej.
Czy pinoterapia jest bezpieczna?
Pinoterapia wykonana zgodnie ze wskazaniem jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezpiecznym. Jak każdy sprzęt i narzędzia mające kontakt z ciałem pacjenta, tak piny i katy stosowane w terapii wymagają dezynfekcji i sterylizacji. Dezynfekcję stosuje się, gdy nie doszło do naruszenia ciągłości skóry. W przeciwnym razie, gdy doszło do kontaktu narzędzia z płynami wewnątrzustrojowymi pacjenta, wymagana jest sterylizacja. Dodatkowo u pacjentów, u których istnieje większa podatność na przerwanie skóry, przed zabiegiem również się ją odkaża.
Czy pinoterapia jest dla mnie?
Należy zaznaczyć, że pinoterapia nie stanowi odrębnego zabiegu, a jest jedynie dodatkiem wzbogacającym diagnostykę i terapię oraz dającą szersze spojrzenie na problem chorobowy. Terapeuta na podstawie analizy wskazań i przeciwwskazań może podjąć decyzję o włączeniu w proces terapeutyczny technik z zakresu pinoterapii.
Pinoterapia – połączenie tradycji z osiągnięciami nauki
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy pinoterapia jest bezpieczna, być może przekona cię fakt, że choć to metoda stosunkowo młoda, bazuje na kilku tysiącach lat tradycji. Łączy osiągnięcia medycyny konwencjonalnej (w zakresie znajomości ludzkiej anatomii i fizjologii) z tajnikami azjatyckiej medycyny naturalnej, która – mimo postępu nauki i technologii – cieszy się rosnącym zainteresowaniem w kulturze Zachodu. Wiele niezależnych badań dowodzi bowiem, że Azjaci cieszą się lepszym zdrowiem niż Europejczycy czy Amerykanie!
Leczenie gwoździami może zdawać się techniką, która odbiega od metod stosowanych w najnowocześniejszych klinikach. Możesz jednak mieć pewność, że specjaliści pinoterapii działają w zgodzie z najwyższymi standardami obowiązującymi w medycynie. Każdy z certyfikowanych pinoterapeutów w Alan Med posiada także gruntowne wykształcenie z zakresu konwencjonalnej fizjoterapii.
Kto może skorzystać z pinoterapii?
Pinoterapia stanowi metodę pomocniczą fizjoterapii, która znajduje zastosowanie w przypadku wielu schorzeń. Wskazaniami do zabiegu są:
- przewlekłe bóle głowy,
- bóle kręgosłupa,
- bóle mięśniowo-powięziowe,
- stany po urazach lub zabiegach operacyjnych,
- dolegliwości reumatoidalne,
- polineuropatie,
- niektóre schorzenia neurologiczne (np. choroba Parkinsona).
Leczenie gwoździami może być pomocne także przy usuwaniu obrzęków limfatycznych albo nieestetycznych blizn.
Ponieważ pinoterapia jest bezpieczna i praktycznie nieinwazyjna, istnieje stosunkowo niewiele przeciwwskazań do jej wykonywania. Zabiegu nie można przeprowadzać u osób z aktywną chorobą nowotworową, infekcją skórną lub ogólnoustrojową, padaczką lub niedawno przebytym zawałem serca. Do pinoterapii nie kwalifikuje się także dzieci, osób w podeszłym wieku oraz kobiet ciężarnych. Jeśli nie należysz do żadnej z wymienionych grup ryzyka, możesz bezpiecznie skorzystać z dobrodziejstw terapii manualnej łączącej techniki zaczerpnięte z akupunktury, igłoterapii, akupresury, refleksoterapii i masażu.