Magnetoterapia wykorzystuje właściwości pola magnetycznego o niskiej częstotliwości.
Dla kogo leczenie polem magnetycznym?
Pole magnetyczne o niskiej częstotliwości przenika przez wszystkie struktury równomiernie, dlatego można je stosować u osób z opatrunkami unieruchamiającymi czy zespoleniami metalowymi.
Wskazaniami do magnetoterapii są m.in.:
- choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca;
- choroby o podłożu neurologicznym, np. stwardnienie rozsiane, migreny;
- choroby narządu ruchu, np. zwichnięcia, naderwania ścięgien, stany zapalne i zwyrodnieniowe.
Stosowane w rehabilitacji pole magnetyczne to rodzaj energii, którą wytwarzają specjalne, działające bezdotykowo urządzenia. Parametry generatora pola każdorazowo dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pole magnetyczne przenika w głąb zmienionych chorobowo tkanek i inicjuje w nich procesy samoregeneracji. Odbywa się to bez wzrostu temperatury w poszczególnych strukturach, dzięki czemu z zabiegu można korzystać nawet przy zaostrzeniu zmian chorobowych.
Emitowane w ramach fizjoterapii pole magnetyczne:
- znosi dolegliwości bólowe,
- działa przeciwzapalnie,
- zmniejsza obrzęki, krwiaki,
- przyspiesza procesy gojenia się,
- wzmacnia odporność organizmu,
- wspomaga krążenie obwodowe,
- redukuje napięcie mięśniowe,
- zwiększa gęstość kości.
Jak wygląda zabieg polem magnetycznym?
Masz skierowanie na pole magnetyczne? Fizjoterapia trwa 2-3 tygodnie i ma postać serii 10-15 takich samych zabiegów. Nie musisz się do nich w żaden sposób przygotowywać. Nie ma nawet konieczności odsłaniania obszaru ciała, który zostanie poddany terapii – możesz pozostać w ubraniu czy też zachować noszony opatrunek. Zadbaj jedynie o to, by w pobliżu urządzenia emitującego pole magnetyczne nie znalazły się przedmioty, które mogą zmienić sposób jego działania lub ulec uszkodzeniu – telefon komórkowy, srebrna biżuteria, karta kredytowa itp.
Podczas fizykoterapii będziesz leżeć lub siedzieć na kozetce, a obszar ciała poddawany działaniu pola magnetycznego znajdzie się w obręczy wytwarzającej pole magnetyczne. Zabieg może nie wywołać u Ciebie żadnych odczuć lub też spowodować, że w jego obszarze poczujesz przyjemne ciepło i mrowienie. W czasie trwającej 10-30 minut sesji możesz np. czytać książkę albo zamknąć oczy i zrelaksować się.
Czy istnieją przeciwwskazania do rehabilitacji polem magnetycznym?
Do leczenia polem magnetycznym nie zakwalifikujesz się, jeśli dotyczą Cię:
- aktywne choroby nowotworowe,
- ciężkie infekcje i choroby zakaźne
- elektroniczne implanty (m.in. rozrusznik serca),
- poważne choroby sercowo-naczyniowe
- ciąża.
Generalnie zabiegi polem magnetycznym uznawane są za bardzo bezpieczną metodę fizykoterapii. Można wykonywać je nawet u dzieci.
Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę.