Napięcia i restrykcje w układzie mięśniowo-powięziowym mogą powodować liczne problemy, takie jak ból, ograniczenie ruchomości, uczucie napięcia czy nieprawidłowa postawa ciała. Można je jednak usunąć dzięki odpowiednio przeprowadzonej terapii manualnej. Masaż tkanek głębokich skupia się właśnie na redukowaniu napięć powstałych w głębi ciała. Dzięki temu przynosi ukojenie w bardzo wielu dolegliwościach.
Wskazania do zabiegu
Masaż tkanek głębokich jest zalecany w przypadku wielu powszechnych dolegliwości. Szczególnie dobrze sprawdza się w terapii różnych rodzajów bólu. Pomaga łagodzić m.in.:
- przewlekły ból mięśniowy,
- przykurcz ścięgien i mięśni,
- rwę kulszową,
- rwę barkową,
- objawy łokcia tenisisty, golfisty,
- zespół bólowy kręgosłupa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- napięciowe bóle głowy.
Ponadto może odgrywać znaczącą rolę w redukowaniu wad postawy i przywracaniu prawidłowej ruchomości stawów. Nie ma wielu przeciwwskazań do zabiegu – fizjoterapeuta przed masażem upewni się, że może on być bezpiecznie przeprowadzony.
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
Masaż tkanek głębokich jest rodzajem terapii manualnej. To zabieg leczniczy, bardzo precyzyjny, odbywający się w powolnym tempie. Wbrew obiegowej opinii nie musi się wiązać z użyciem dużej siły – jest ona dobierana indywidualnie. Prawidłowo przeprowadzona terapia jest bezbolesna!
Masażysta używa głównie palców, kostek palców, pięści, przedramion i łokci, wywierając nacisk na tkanki w ściśle określonych miejscach. Czas trwania zabiegu powinien być dobierany indywidualnie. Skuteczność masażu tkanek głębokich jest dość wysoka – wielu pacjentów odczuwa wyraźną różnicę już po pierwszej sesji.
Szukasz profesjonalnego gabinetu zajmującego się masażem tkanek głębokich? Mieszkasz tu lub często odwiedzasz Kraków? Zapraszamy do nas. Doświadczeni i pełni pasji terapeuci pomogą Ci pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Zapewniamy pełen profesjonalizm i zachowanie wszelkich środków ostrożności, tak by Twoja wizyta u nas była bezpieczna, przyjemna i skuteczna.
Zabiegi przeprowadzane w Alan Med to ulga dla Twojego ciała!
Czy masaż tkanek głębokich jest bezpieczny?
Przedstawione powyżej wskazania do masażu tkanek głębokich to tylko niektóre spośród długiej listy. Taka procedura powinna stanowić uzupełnienie (a czasem wręcz podstawę) terapii wszelkich dysfunkcji w obrębie narządu ruchu, którym towarzyszą napięcia i ograniczenia w obrębie układu mięśniowo-powięziowego.Masaż tkanek głębokich przydaje się zarówno osobom prowadzącym siedzący tryb życia, jak i sportowcom, pacjentom po kontuzjach czy zabiegach operacyjnych, ale też tym zupełnie zdrowym, jedynie przemęczonym codziennymi aktywnościami. To uniwersalna, bezpieczna, mało inwazyjna metoda. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do masażu tkanek głębokich.
Jakie są przeciwwskazania do masażu tkanek głębokich?
Przeciwwskazania do masażu tkanek głębokich zawsze rozpatruje się indywidualnie. Zabiegu z zasady nie wykonuje się u osób z takimi problemami zdrowotnymi, jak nowotwory, tętniaki, zakrzepy czy ostre stany zapalne. Podobnie jak przy większości rodzajów masażu i tego nie stosuje się w okolicach, w których występują siniaki, otarcia, zmiany skórnych o typie dermatoz. Jednocześnie warto wiedzieć, że zmiany skórne w obszarze, w którym występują dolegliwości, nie muszą być bezwzględnym przeciwwskazaniem do masażu głębszych tkanek. Najczęściej bowiem nie wykonuje się go w miejscu objętym dysfunkcją! Aby złagodzić ból czy usprawnić funkcjonowanie narządu ruchu, zwykle trzeba opracować tkanki położone w innym obszarze.
Jakich rezultatów masażu tkanek głębokich można się spodziewać?
Wiemy już, na czym polega masaż tkanek głębokich i kto może z niego skorzystać. Czas podsumować, jak wiele korzyści niesie zabieg zmierzający do obniżenia napięcia w obrębie układu mięśniowo-powięziowego i usunięcia powstałych na przestrzeni czasu restrykcji w jego obrębie. Rezultatem dobrze wykonanego masażu tkanek głębokich jest:
- przywrócenie prawidłowej ruchomości tkanek miękkich,
- usunięcie zrostów tkankowych,
- poprawa ukrwienia tkanek (a w konsekwencji – odżywienia i dotlenienia),
- poprawa postawy ciała i wzorców ruchu.
Zmiany te są równoznaczne ze zniesieniem takich dolegliwości, jak ból czy ograniczenia w zakresie ruchu. Należy pamiętać, że opisanych rezultatów może nie przynieść pierwszy zabieg, ale po ich serii pacjent odczuwa zdecydowaną poprawę.