Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – dlaczego jest tak ważna?

24 listopada 2022
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Doskwierają Ci bolące plecy lub kark, więc chcesz się zapisać na fizjoterapię? A może przeszedłeś zabieg lub jesteś osobą po urazie i zabiegi zostały Ci zalecone przez lekarza? Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, jeżeli będzie to Twoje pierwsze spotkanie z takim specjalistą, z pewnością zastanawiasz się, jak będzie wyglądało. Dowiedz się więc, jak przebiega pierwsza wizyta u fizjoterapeuty oraz w jaki sposób się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – fundament skutecznej terapii

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty ma charakter „wstępnego rozpoznania” Twoich potrzeb i problemów. Specjalista, zanim przejdzie do doboru form terapii manualnej czy fizykoterapii, musi się dobrze zapoznać z Twoim stanem zdrowia. Tylko tak może dopasować odpowiednie metody pracy. Czyli takie, które:

  • będą w pełni bezpieczne przy Twoim stanie zdrowia – warto pamiętać, że do wykonania większości zabiegów istnieją przeciwwskazania. Przykładowo, jeżeli zmagasz się z poważnymi schorzeniami kardiologicznymi, nie będzie można u Ciebie przeprowadzić pola magnetycznego, a ostre zapalenie ścięgien nie pozwala przeprowadzić masażu tkanek głębokich;
  • pomogą osiągnąć efekty, których oczekujesz – np. wyeliminowanie lub zniwelowanie bólu, usprawnienie kończyny po urazie czy przywrócenie pełnej sprawności ruchowej;
  • będą w odpowiedni sposób ze sobą połączone – tak, aby ich zastosowanie przyniosło „efekt synergii.

Dlatego nie lekceważ konieczności odbycia konsultacji wstępnej. To nie jest zmarnowany czas! Wręcz przeciwnie – to moment „ustawienia właściwych parametrów” Twojej terapii i planu działania na kolejne tygodnie czy miesiące.

Jak przebiega pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty ma charakter konsultacji. Jej przebieg jest do pewnego stopnia uzależniony od tego, w jakim problemem zwracasz się do specjalisty. Jednak możesz oczekiwać kilku istotnych elementów.

Wywiad z pacjentem

Spotkanie z fizjoterapeutą zacznie się od rozmowy. W jej trakcie specjalista:

  • przyjrzy się dokumentacji medycznej związanej z Twoim schorzeniem – koniecznie zabierz na konsultację wyniki badań, np. RTG., USG, tomografu czy rezonansu, czy wypis ze szpitala. To bardzo ważne wskazówki dla specjalisty; pomogą mu lepiej zrozumieć Twój problem;
  • zada pytania dotyczące dolegliwości – np. o intensywność bólu, okoliczności jego występowania, jego charakter;
  • zapyta o stan zdrowia – np. choroby przewlekłe, z którymi się zmagasz, dotychczasową historię choroby, przyjmowane leki itp.;
  • porozmawia o Twojej aktywności fizycznej na co dzień – ważne może być np. to, czy trenujesz jakiś sport i jak dużo ruszasz się każdego dnia.

Szczere udzielanie odpowiedzi to podstawa dobrej współpracy z ekspertem.

Badanie przedmiotowe u fizjoterapeuty

Po wywiadzie fizjoterapeuta przyjrzy się stanowi Twojego ciała. Konsultacja może objąć np.:

  • ocenę postawy i wychwycenie ewentualnych problemów – np. skrzywienia kręgosłupa czy płaskostopia;
  • sprawdzenie czucia powierzchniowego i głębokiego, włączając w to równowagę;
  • weryfikację odruchów;
  • ocenę zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej;
  • ocenę obwodów, w celu wykrycia obrzęków.

Fizjoterapeuta może Cię poprosić o wykonanie konkretnych ruchów i wykona różne testy funkcjonalne – tak, aby „namierzyć” problemy i dowiedzieć się, co z nimi zrobić. W przypadku wątpliwości może poprosić o przedstawienie dodatkowych wyników badań – np. prześwietlenia czy USG.

Na koniec fizjoterapeuta – po przedstawieniu pierwszej diagnozy – zaproponuje plan terapii i, jeżeli czas pozwoli, przeprowadzi wstępny zabieg.

Pamiętaj: na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty, podobnie jak na kolejne, warto się wygodnie ubrać i… pozytywnie nastawić. Nie bój się zadawać pytań i mówić o swoich dolegliwościach – specjalista chętnie się do nich odniesie i udzieli Ci pomocy, której potrzebujesz. Sprawdź!