Masaż dla kobiet w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

24 października 2022
Masaż dla kobiet w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Dziewięć miesięcy, w trakcie których w ciele kobiety rozwija się nowe życie, to okres piękny, ale jednocześnie pełen wyzwań. Pojawia się wiele fizycznych dolegliwości – bóle kręgosłupa i karku, skurcze nóg, stan ogólnego napięcia. To powody, dla których warto się umówić na masaż dla kobiet w ciąży. Zobacz, na czym polega i o czym należy pamiętać.

Masaż dla kobiet w ciąży – dlaczego warto?

W czasie oczekiwania na przyjście maluszka na świat przyszła mama mierzy się z wieloma obowiązkami. Przygotowanie wyprawki i pokoju dla dziecka, regularne wizyty u lekarza – a to wszystko przy huśtawce hormonalnej i niecodziennych dolegliwościach. Już to powinno skłonić do poszukiwania zabiegów, które pomogą się odprężyć i złapać chwilę oddechu. Masaż dla kobiety w ciąży z całą pewnością wpisuje się w tę kategorię.

Nie należy jednak o nim myśleć wyłącznie w kategorii „zabiegu SPA”, który ma wyciszyć i rozluźnić. Taki zabieg, wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę, może stanowić ważny element przygotowań do porodu.

Odpowiednio przeprowadzony, masaż dla kobiety w ciąży:

 • pomaga zniwelować dolegliwości bólowe i napięcia wynikające ze zmian zachodzących w ciele – np. te związane z pogłębieniem lordozy lędźwiowej, zmianą środka ciężkości czy ogólnym wzrostem masy ciała;
 • poprawia ukrwienie tkanek, co ma wpływ m.in. na stan skóry, a zwłaszcza jej jędrność i elastyczność;
 • pomaga niwelować bóle mięśniowe oraz obrzęki – często towarzyszące przyszłym mamom zwłaszcza w ostatnich miesiącach oczekiwania na poród;
 • pomaga wprowadzić się w stan relaksu oraz zmniejszyć poziom stresu – co jest istotne zarówno dla kobiety, jak i dla maluszka rozwijającego się pod sercem;
 • pomaga przygotować ciało do porodu – elastyczne, dobrze odżywione mięśnie, które w czasie ciąży były poddawane przez masażystę odpowiedniej stymulacji, mogą sprzyjać łatwiejszemu wydaniu dziecka na świat, ale także szybszej rekonwalescencji w okresie połogu.

Kiedy można się umówić na masaż dla kobiet w ciąży?

Najodpowiedniejszym czasem na zaplanowanie masażu lub serii masaży jest trzeci trymestr, a dokładniej: 7. i 8. miesiąc ciąży. To wówczas ciało zmaga się z największym obciążeniem, a wykonanie zabiegu jest bezpieczne dla mamy oraz dziecka.

Warto wiedzieć, że wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wymienia się:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • cukrzycę;
 • choroby nerek i innych elementów układu moczowego;
 • rzucawkę;
 • bóle brzucha.

Większość przyszłych mam może się poddać masażowi, jednak w razie wątpliwości przed zapisem na spotkanie z fizjoterapeutą warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Również sam masażysta przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzi krótki wywiad – tak, aby upewnić się, że pacjentka może skorzystać z jego pomocy.

Jak wygląda masaż dla kobiet w ciąży?

Masaż dla kobiet w ciąży obejmuje przede wszystkim obszary ciała narażone na największe obciążenie w tym okresie. Koncentruje się więc na nogach, grzbiecie, jamie brzusznej oraz rękach. Istotne jest wzmocnienie pleców oraz brzucha.

Zabieg jest przeprowadzany w warunkach bezpiecznych dla kobiety i jej dziecka – na szerokim, stabilnym stole, na którym dodatkowo znajdują się miękkie poduszki zapewniające komfortowe podparcie. Stosowany jest także specjalny system podpórek, który pozwala ułożyć się na brzuchu. Zabieg może być wykonany w pozycji półleżącej, a fizjoterapeuta zadba o prawidłowe ustawienie ciała.

Warto też wiedzieć, że:

 • intensywność zabiegu jest dobierana do preferencji przyszłej mamy – nie trzeba się obawiać zbyt mocnego uciskania;
 • masaż trwa najczęściej ok. 60 minut;
 • przed jego wykonaniem i po zakończeniu specjalista może zmierzyć ciśnienie oraz tętno pacjentki – aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Zabieg pozwoli się zrelaksować i odciążyć ciało – tak, aby oczekiwanie na poród było mniej uciążliwe.

Chcesz zadbać o siebie w okresie oczekiwania na dziecko i umówić się na masaż dla kobiet w ciąży? W Krakowie można go wykonać w Alan Med. Ustal dogodny termin i zadbaj o siebie.