Dziewięć miesięcy, w trakcie których w ciele kobiety rozwija się nowe życie, to okres piękny, ale jednocześnie pełen wyzwań. Pojawia się wiele fizycznych dolegliwości – bóle kręgosłupa i karku, skurcze nóg, stan ogólnego napięcia. To powody, dla których warto się umówić na masaż dla kobiet w ciąży. Zobacz, na czym polega i o czym należy pamiętać.
Masaż dla kobiet w ciąży – dlaczego warto?
W czasie oczekiwania na przyjście maluszka na świat przyszła mama mierzy się z wieloma obowiązkami. Przygotowanie wyprawki i pokoju dla dziecka, regularne wizyty u lekarza – a to wszystko przy huśtawce hormonalnej i niecodziennych dolegliwościach. Już to powinno skłonić do poszukiwania zabiegów, które pomogą się odprężyć i złapać chwilę oddechu. Masaż dla kobiety w ciąży z całą pewnością wpisuje się w tę kategorię.
Nie należy jednak o nim myśleć wyłącznie w kategorii „zabiegu SPA”, który ma wyciszyć i rozluźnić. Taki zabieg, wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę, może stanowić ważny element przygotowań do porodu.
Odpowiednio przeprowadzony, masaż dla kobiety w ciąży:
- pomaga zniwelować dolegliwości bólowe i napięcia wynikające ze zmian zachodzących w ciele – np. te związane z pogłębieniem lordozy lędźwiowej, zmianą środka ciężkości czy ogólnym wzrostem masy ciała;
- poprawia ukrwienie tkanek, co ma wpływ m.in. na stan skóry, a zwłaszcza jej jędrność i elastyczność;
- pomaga niwelować bóle mięśniowe oraz obrzęki – często towarzyszące przyszłym mamom zwłaszcza w ostatnich miesiącach oczekiwania na poród;
- pomaga wprowadzić się w stan relaksu oraz zmniejszyć poziom stresu – co jest istotne zarówno dla kobiety, jak i dla maluszka rozwijającego się pod sercem;
- pomaga przygotować ciało do porodu – elastyczne, dobrze odżywione mięśnie, które w czasie ciąży były poddawane przez masażystę odpowiedniej stymulacji, mogą sprzyjać łatwiejszemu wydaniu dziecka na świat, ale także szybszej rekonwalescencji w okresie połogu.
Kiedy można się umówić na masaż dla kobiet w ciąży?
Najodpowiedniejszym czasem na zaplanowanie masażu lub serii masaży jest trzeci trymestr, a dokładniej: 7. i 8. miesiąc ciąży. To wówczas ciało zmaga się z największym obciążeniem, a wykonanie zabiegu jest bezpieczne dla mamy oraz dziecka.
Warto wiedzieć, że wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wymienia się:
- nadciśnienie tętnicze;
- cukrzycę;
- choroby nerek i innych elementów układu moczowego;
- rzucawkę;
- bóle brzucha.
Większość przyszłych mam może się poddać masażowi, jednak w razie wątpliwości przed zapisem na spotkanie z fizjoterapeutą warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Również sam masażysta przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzi krótki wywiad – tak, aby upewnić się, że pacjentka może skorzystać z jego pomocy.
Jak wygląda masaż dla kobiet w ciąży?
Masaż dla kobiet w ciąży obejmuje przede wszystkim obszary ciała narażone na największe obciążenie w tym okresie. Koncentruje się więc na nogach, grzbiecie, jamie brzusznej oraz rękach. Istotne jest wzmocnienie pleców oraz brzucha.
Zabieg jest przeprowadzany w warunkach bezpiecznych dla kobiety i jej dziecka – na szerokim, stabilnym stole, na którym dodatkowo znajdują się miękkie poduszki zapewniające komfortowe podparcie. Stosowany jest także specjalny system podpórek, który pozwala ułożyć się na brzuchu. Zabieg może być wykonany w pozycji półleżącej, a fizjoterapeuta zadba o prawidłowe ustawienie ciała.
Warto też wiedzieć, że:
- intensywność zabiegu jest dobierana do preferencji przyszłej mamy – nie trzeba się obawiać zbyt mocnego uciskania;
- masaż trwa najczęściej ok. 60 minut;
- przed jego wykonaniem i po zakończeniu specjalista może zmierzyć ciśnienie oraz tętno pacjentki – aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Zabieg pozwoli się zrelaksować i odciążyć ciało – tak, aby oczekiwanie na poród było mniej uciążliwe.
Chcesz zadbać o siebie w okresie oczekiwania na dziecko i umówić się na masaż dla kobiet w ciąży? W Krakowie można go wykonać w Alan Med. Ustal dogodny termin i zadbaj o siebie.