Dlaczego masaż leczniczy?

1 października 2019
Dlaczego masaż leczniczy?

Sposobów leczenia człowieka jest mnóstwo i zdaje się, że z każdym rokiem ich przybywa. Jeśli ktoś lubi, to chodzi do wróżki- spytać o zdrowie, jedni do lekarza, inni w ogóle się nie leczą- uważają, że nie muszą, albo że „jest” już za późno.

Rozwój farmacji, oprócz dobrego wkładu w medycynę, przyniósł także ze sobą popularną modę na różnorodne tabletki, które często działają przeciwbólowo, ale mają być też odpowiedzią na inne dolegliwości, czy męczące stany. Oprócz tego, że wiemy na co pomaga lek, nie jest to możliwe, aby sprawdzić każdą opcję, na którą może szkodzić dany związek chemiczny (szczególnie uwzględniając kilkuletnie stosowanie leku).

  • Stres – tabletki antystresowe
  • Bezsenność – nasenne
  • Otyłość – odchudzające
  • Ból- przeciwbólowe

Odkryty w Chinach masaż przetrwał przez epoki, w których coraz więcej obserwacji potwierdzało skuteczność jego leczniczego działania. Aż do teraz- kiedy można to udowodnić masą badań, jednak „najszybszym” dowodem są pacjenci, którzy o tym mówią.

Masaż jest naturalną metodą oddziaływania na organizm. Nie tylko łagodzi ból, ale często też leczy jego przyczyny i zapobiega innym chorobom, czy urazom. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów masaży. Który więc wybrać?

Nawet najdelikatniejszy masaż w salonie SPA wpływa na układ nerwowy (choćby samym zapachem wcieranej czekolady). Może on np. pomóc odprężyć się i poradzić sobie z bezsennością.

Jeśli już ktoś decyduje się na fotel do masażu, to bardzo proszę przynajmniej upewnić się, czy w środku jest chińczyk- masażysta (będzie potrzebna dostawa ryżu, zamiast prądu).

Profesjonalny masażysta posiada pewien zbiór technik, z którego wybiera kilka, układając specjalny zabieg dostosowany do konkretnego pacjenta.

Można powiedzieć, że masaż leczniczy to 3w1. Polega on na pracy w chorym obszarze tak, aby uzyskać zdrowy efekt, oraz na szukaniu miejsc zagrożonych i działaniu w nich profilaktycznie. Z końcem zabiegu mięśnie masowane są rozluźnione. Masażysta ma większe pole do popisu: opracowywane są przyczepy, torebki stawowe, tkanki powierzchowne, aż do głębokich itd.

Natomiast podczas masażu relaksacyjnego masażysta troszczy się o dobre odczucia pacjenta. Stara się, żeby przede wszystkim zrelaksował się, czuł się bezpiecznie, a może nawet zasnął. Dopasowuje muzykę, światło, ale też techniki, które są bardziej powierzchowne.

Masaż leczniczy jest zabiegiem, który ma na celu przywrócenie pacjentowi jak największej sprawności fizycznej. Ten rodzaj rehabilitacji medycznej stosuje się w zdiagnozowanych jednostkach chorobowych takich jak np.: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), zespół bolesnego barku (PHS), porażenie nerwu twarzowego, zwyrodnienie stawu biodrowego, postrzał (Lumbago), przykurcz stawu kolanowego, zwichnięcia i w wielu innych przypadkach.

Mówi się, że „lepiej późno, niż wcale”, a jednak jeśli chodzi o zdrowie, to przede wszystkim działać warto „lepiej wcześniej, niż później”. Z masażem leczniczym nie trzeba czekać na chorobę, czy nieprzyjemne dolegliwości.

W XXI wieku człowiek pracujący, uprawiający sport, czy pełniący pewne role, tj. świeżo upieczona mama, czy wieczny student, jest w grupie ryzyka wystąpienia jakiejś jednostki chorobowej. Jakiej? Zależy to od wykonywanej profesji, diety, aktywności fizycznej- każdy ma wpływ na swój dobry stan zdrowia- aż w 45%, reszta to czynniki genetyczne i środowisko.

Przykładowo choroba zwyrodnieniowa stawów (niszczenie chrząstki stawowej i zmiany w nasadach kości, tworzą się osteofity-narośla kostne itd.) pojawia się u coraz młodszych ludzi. Głównym czynnikiem jej wystąpienia jest przeciążenie stawów. Oprócz towarzyszącemu bólowi, ruch w stawie/ stawach jest coraz bardziej ograniczony. Takie zaniedbanie układu ruchu może prowadzić nawet do inwalidztwa.

Szczególnie narażone na tę jednostkę, czy inne, są osoby siedzące przez większość czasu. Obciążają w ten sposób stawy kręgosłupa, ale też „odzwyczajają” inne stawy, mięśnie, więzadła od ich przeznaczonego- prawidłowego działania. Dla takich osób techniki masażu leczniczego służą usunięciu bólu mięśni, ale przede wszystkim zapobieganiu wystąpienia poważnych uszczerbków na zdrowiu. Masażysta układa najbardziej odpowiedni zabieg dla tej osoby (dostosowując go do indywidualnych potrzeb jej organizmu), bierze pod uwagę jej kondycję, budowę ciała, rodzaj dominujących tkanek, znalezione nieprawidłowości, czy zagrożenia ich wystąpienia, ale też zadowolenie- pod koniec zabiegu odczuwalne jest rozluźnienie mięśni.

http://www.luksmasaz.pl/smiechoterapia/dowcipy-zdjecia-rysunki
https://twitter.com/concientizateve/status/608640771655348224
https://pl.depositphotos.com/29701353/stock-photo-open-hand-painkiller-pill-tablets.html
„Masaż klasyczny” Adam Zborowski