Rolowanie mięśni nie tylko dla sportowców

1 lutego 2019
Rolowanie mięśni nie tylko dla sportowców

Popularny roller to niedużej wielkości wałek, który jest jednym z najczęściej używanych akcesoriów przez fizjoterapeutów i sportowców. Jego właściwości cenią sobie jednak wszystkie osoby, dla których aktywność fizyczna to codzienność. Poznaj powody, dla których warto, aby zacząć z niego korzystać już dziś!

Czemu służy rolowanie mięśni?

Roller to gadżet ułatwiający automasaż. Bywa, że ten nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale przynosi odprężenie oraz dużą ulgę przy wszelkich dolegliwościach bólowych. Jego dodatkową zaletą jest to, że przy masażu nie potrzebujemy niczyjej pomocy, a i tak jest on efektywny. Rozluźnia napięte partie ciała, poprawiając ukrwienie tkanek.

Jednak argumentów przemawiających za jego stosowaniem jest znacznie więcej:

  • jak podkreślają fizjoterapeuci, przy pomocy rollera można przede wszystkim rozluźnić tzw. punkty spustowe, czyli pojedyncze włókna mięśniowe, które są w ciągłym napięciu. Jest to ważne przy utrzymaniu sprawności. Stosując ucisk na punkty spustowe, przyspieszasz regenerację mięśni, przywracasz im fizjologiczną długość oraz siłę skurczu.
  • Regularny automasaż zwiększa ruch w stawach, a także przyczynia się do poprawy osiągów treningowych dzięki odbudowie prawidłowych wzorców ruchowych.
  • Masaż sprężystym wałkiem przyda się wszystkim osobom wykonującym pracę przy biurku, uskarżającym się na ból pleców i karku.
  • Stosowanie go przed treningiem przyspiesza regenerację tkanek. Poza tym jest to świetny sposób na walkę z cellulitem.

Jak się rolować?

Korzystanie z rollera nie jest trudne. Powinno dawać uczucie podobne do tego, jakie towarzyszy rozciąganiu, może stwarzać lekki ból, jednak gdy jest on nie do zniesienia, powinniśmy zaprzestać rolowania. Plecy, uda i pośladki masujemy w pozycji leżącej. Wałek podkładamy pod wybraną partię ciała, opierając na nim ciężar własnego ciała – przesuwamy się w górę oraz w dół. Należy wykonać kilka powtórzeń. Jeśli natrafimy na szczególnie bolesny punkt, powinniśmy przytrzymać roller w tym miejscu przez kilka sekund. Całość wykonuj w powolnym tempie. Kontroluj siłę nacisku w zależności od potrzeb.

Przy regularnym automasażu odczuwalny w trakcie jego wykonywania dyskomfort powinien zniknąć po ok. 3 tygodniach. Jakie są przeciwwskazania do rolowania?

  • Wszelkie rany na skórze, które mogą bardziej się otworzyć i nie powinny być poddawane uciskowi.
  • Ostre stany zapalne.

Kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na ból odcinka szyjnego kręgosłupa powinny skonsultować się z lekarzem i bardziej zastanowić się nad techniką masażu oraz wyborem odpowiedniego rollera.

Rodzaje rollerów

Początkujący powinni wybrać miękki wałek o średnicy 15 cm i gładkiej powierzchni. Dzięki temu automasaż będzie łatwiejszy. Rollery z wypustkami świetnie nadają się dla sportowców. Do rolowania szyi warto wykorzystać duoball, czyli podwójną piłeczkę, która dokładnie masuje mięśnie przykręgosłupowe, nie uciskając samych kręgów. Tego rodzaju masaż wykonujemy przy ścianie w lekkim przysiadzie. Tę technikę można szybko opanować, a odczuwalna ulga naprawdę potrafi poprawić jakość treningów oraz codziennego funkcjonowania.