Terapia manualna – na czym dokładnie polega?

9 marca 2021
Terapia manualna – na czym dokładnie polega?

Lecznicza moc dotyku jest znana od zarania cywilizacji. Odpowiednie uciskanie lub pocieranie określonych partii ciała może przynieść ulgę w bólu, rozładować napięcie i przywrócić równowagę mięśniową. W największym skrócie właśnie na tym polega terapia manualna. Ale czym jest dokładniej, jakimi metodami jest prowadzona i przez kogo? Wyjaśniamy.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna to pojęcie, które można umieścić współcześnie na pograniczu dwóch dziedzin – fizjoterapii oraz osteopatii. Jej zadaniem jest badanie oraz leczenie elementów aparatu ruchowego – tj. stawów, więzadeł, mięśni, ścięgien oraz nerwów obwodowych.

Warto pamiętać, że wykonywaniem zabiegów z zakresu terapii manualnej mogą się zajmować wyłącznie specjaliści – fizjoterapeuci, którzy uzyskali odpowiednie wykształcenie kierunkowe. To bardzo ważne, ponieważ tylko korzystanie z usług specjalisty gwarantuje bezpieczeństwo, z jakim zostanie przeprowadzona terapia manualna. Kraków to miasto, w którym w gabinecie Alan Med pacjenci mogą uzyskać profesjonalną pomoc w tym zakresie.

Czy terapia manualna i kręgarstwo to to samo?

Chociaż wiele osób uważa, że pojęcia terapii manualnej i kręgarstwa są tożsame, w rzeczywistości są to zupełnie inne dziedziny. Terapia manualna jest częścią fizjoterapii – procesu usprawniania pacjenta, który jest oparty o pogłębioną wiedzę medyczną i prowadzony w bezpieczny sposób, pod kontrolą wykształconego specjalisty i po konsultacji z lekarzem. Tymczasem efektywność kręgarstwa nie znajduje potwierdzenia w badaniach lekarskich, a tego typu praktyki stosowane przez niewykwalifikowane osoby mogą być ryzykowne. Właśnie dlatego warto rozumieć tę różnicę i wybierać bezpieczną formę terapii.

Jak jest prowadzona terapia manualna?

Terapia manualna może być prowadzona różnymi metodami, przez co ma bardzo szerokie spektrum zastosowania i może być wykorzystana u pacjentów z szeregiem problemów. Co ważne, zanim fizjoterapeuta przeprowadzi jakikolwiek zabieg, potrzebna jest pogłębiona diagnostyka, która pozwoli na dobranie odpowiednich technik pracy.

Na pierwszą konsultację warto zabrać ze sobą wyniki badań (np. rezonansu magnetycznego czy prześwietlenia) i przygotować się na długi wywiad. Specjalista dopyta nie tylko o dolegliwości chorobowe, ale także o styl życia. Następnie przejdzie do badania palpacyjnego (przy użyciu dłoni) oraz sprawdzenia funkcjonalnego, w jakim stanie znajdują się elementy układu ruchu, które wymagają terapii.
Fizjoterapeuta, bardzo często po konsultacji z lekarzem, ustala z pacjentem program pracy – zabiegi z zakresu terapii manualnej muszą być prowadzone z określoną częstotliwością przez krótszy lub dłuższy czas. Należy się więc nastawić na nieco dłuższą współpracę z ekspertem.

Terapia manualna może obejmować np. różne formy masażu – w tym masaż leczniczy, masaż tkanek głębokich, relaksacyjny itp. Specjalista, uciskając i masując wybrane partie ciała, pomaga w odblokowaniu napiętych mięśni oraz przywróceniu przemieszczonych struktur na właściwe miejsce.

Terapia manualna może być stosowana przy dolegliwościach bólowych towarzyszących m.in. zwyrodnieniom i skrzywieniom kręgosłupa, nerwobólom, stanom pourazowym czy wynikającym z intensywnego prowadzenia ćwiczeń fizycznych. Jeśli chcesz skorzystać z tej formy fizjoterapii, skontaktuj się i umów na konsultację! Zapraszamy do Alan Med.