Wytwarzanie pola magnetycznego nie jest niczym niezwykłym – pojawia się ono wokół każdego przewodu i obwodu, którym płynie energia elektryczna. Jednak medycyna wykorzystuje to zjawisko do celów leczniczych i rehabilitacyjnych. Okazuje się, że pole magnetyczne o odpowiedniej częstotliwości to doskonała forma fizjoterapii. Zobacz, kiedy stosuje się takie zabiegi, jak przebiegają i jakie przynoszą efekty.
Pole magnetyczne w fizjoterapii – dlaczego jest wykorzystywane?
Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego to forma fizjoterapii (a dokładniej – fizykoterapii) stosowana od kilku dekad. Dlaczego? Ponieważ zaobserwowano jego bardzo korzystny wpływ na proces regeneracji tkanek. Pole magnetyczne o odpowiedniej częstotliwości:
- wspiera odbudowę struktury błon komórkowych,
- wspomaga stymulację reakcji enzymatycznej,
- sprzyja produkcji kreatyny, kolagenu oraz innych białek, które uczestniczą w procesach tkankotwórczych,
- pomaga niwelować stany zapalne poprzez zmianę pH wody znajdującej się w organizmie,
- stymuluje rozwijanie się tkanki łącznej.
Z uwagi na powyższe właściwości pole magnetyczne stosuje się coraz powszechniej przy rozmaitych urazach oraz chorobach.
Przy jakich dolegliwościach można wykorzystać pole magnetyczne?
Zakres stosowania pola magnetycznego w fizykoterapii jest bardzo szeroki. Można je wykorzystać np. przy:
- urazach narządów układu ruchu – w tym przy zwichnięciach, złamaniach (także opóźnionych), skręceniach, stłuczeniach, uszkodzeniach ścięgien, mięśni oraz więzadeł,
- dolegliwościach bólowych – np. nerwobólach oraz bólach fantomowych,
- zaburzeniach obwodowego układu krążenia,
- leczeniu pooperacyjnym – po zabiegach na splotach nerwowych lub nerwach obwodowych,
- artretyzmie,
- migrenach i innych dolegliwości bólowych głowy,
- rwie kulszowej,
- osteoporozie.
Zabiegi polem magnetycznym pomagają zniwelować dolegliwości bólowe, stany zapalne oraz obrzęki.
Jak są wykonywane zabiegi polem magnetycznym?
Pole magnetyczne to nieinwazyjna forma terapii. Dlatego nie wymaga ona ani hospitalizacji pacjenta, ani skomplikowanych, długich przygotowań. Można z niej skorzystać w dobrym gabinecie fizjoterapeutycznym.
Do wykonania zabiegów wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, które generują pole magnetyczne o niskiej częstotliwości, do 50 Hz oraz sile do 15 T. Parametry są dobierane do dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent.
Aby zabieg został wykonany, pacjent nie musi nawet zdejmować ubrań. Pole przenika również przez gips lub zastosowane na unieruchomionych kończynach ortezy innego rodzaju. Przed przystąpieniem do niego należy jedynie odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne, a także metalowe przedmioty. Przeciwwskazaniami do wykonania magnetoterapii są m.in. choroba wieńcowa, ciąża, rozrusznik serca oraz obecność choroby nowotworowej. Kwalifikację do zabiegu zawsze przeprowadza lekarz prowadzący.
Pole magnetyczne – Kraków
Pacjentom, którzy chcą się zapisać na pole magnetyczne, Kraków stwarza wiele możliwości. Zabiegi są wykonywane np. w gabinecie Alan Med. Można się na nie umówić telefonicznie lub online. Plan ich przeprowadzenia warto omówić z fizjoterapią, który dobierze również inne metody rehabilitacji.