Przeciążenie stopy przez nadmierny wysiłek, nadwaga, otyłość, noszenie nieodpowiedniego obuwia czy niedoleczenie urazów stopy lub kostki – to tylko niektóre powody, dla których może się pojawić ostroga piętowa. Leczenie tego schorzenia jest możliwe, jednak jego forma oraz czas trwania są uzależnione od stanu pacjenta. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia i sprawdź, kiedy dobrym rozwiązaniem jest fala na ostrogi.
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa jest zwyrodnieniem, które pojawia się w wyniku trwającego przez długi czas stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, które znajduje się między guzem kości piętowej a nasadą palców stopy. W jego efekcie na stopie pojawia się wyraźna zmiana: narośl kostna, którą określa się mianem ostrogi. Jest to rezultatem tworzenia się mikrozwapnień w miejscu, gdzie doszło do powstania stanu zapalnego.
Ostroga piętowa może rosnąć przez dłuższy czas, nie dając nawet żadnych objawów. Jednak z czasem, gdy stan pacjenta się pogarsza, powoduje poważne problemy. Najważniejszym są oczywiście dolegliwości bólowe. Są dość charakterystyczne, ponieważ pojawiają się, gdy pacjent próbuje unieść palce ku górze. Z czasem ból może przyjąć charakter spoczynkowy, a więc pojawiać się również wówczas, gdy pacjent siedzi lub leży.
To jednak nie koniec. Zmiany zwyrodnieniowe mogą również doprowadzić do wypracowania przez pacjenta nowego, szkodliwego wzorca chodu. Przyjmowanie nienaturalnej pozycji przy stawianiu kolejnych kroków jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do powstania kolejnych zwyrodnień – w stopie, ale również w kolanach czy kręgosłupie. Dlatego konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia tego schorzenia.
Ostroga piętowa – leczenie w praktyce
Leczenie ostrogi piętowej powinno się rozpocząć od pogłębionej diagnostyki, ponieważ ta choroba ma podobne objawy do innych zmian zwyrodnieniowych, np. zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa czy zespołu cieśni kanału stępu. Lekarz ortopeda powinien posiłkować się nie tylko badaniem palpacyjnym, ale również zdjęciami RTG, a często także ultrasonografią.
Potwierdzenie obecności ostrogi piętowej to moment, w którym lekarz powinien określić kierunek leczenia. Wbrew pozorom, chirurgiczne leczenie ostrogi piętowej nie jest obecnie pierwszym wyborem specjalistów. Coraz częściej to „wyjście ostatniej szansy”, po które sięga się tylko w bardzo trudnych przypadkach. Powodów niechęci do inwazyjnego zabiegu jest kilka. Po pierwsze – długi czas rekonwalescencji po operacji. Po drugie zaś – ryzyko zniszczenia tkanki tłuszczowej w okolicy pięty, co przekłada się nawet na zupełną utratę amortyzacji w tym wrażliwym obszarze. Pojawia się też ryzyko uszkodzenia mikropołączeń nerwowych w strefie rozcięgna podeszwowego.
Właśnie dlatego obecnie stosuje się działania z obszaru fizjoterapii – w tym kinezyterapię oraz fizykoterapię. Metody z tego ostatniego zakresu są najbardziej obiecujące.
Fala na ostrogi – Kraków
Jedną z najchętniej stosowanych metod leczenia takich zmian zwyrodnieniowych jest fala na ostrogi. Kraków to jedno z miast, w których można skorzystać z tej formy fizykoterapii. Na czym polega? Mówiąc najprościej – w miejscu występowania zwyrodnienia aplikuje się falę mechaniczną, która oddziałuje na receptory bólu. Fala uderzeniowa ma wysokie ciśnienie, co pozwala jej przeniknąć w głąb tkanek. To powoduje powstanie licznych mikrouszkodzeń w obszarze rozcięgna podeszwowego. Ich obecność pobudza organizm do sprawnej regeneracji tkanki. W rezultacie zabieg wspiera wyeliminowanie stanu zapalnego, pomaga „rozbić” zwapnienia, a także zniwelować dolegliwości bólowe.
Z zabiegu fali na ostrogi można skorzystać również w Krakowie, w gabinecie Alan Med. Jeśli zmagasz się z tym problemem, umów się na konsultację z fizjoterapeutą, który oceni, czy jest to najlepsza metoda fizjoterapii w procesie leczenia.