Laseroterapia jako element fizykoterapii po raz pierwszy pojawiła się już w latach 60. Ubiegłego stulecia, ale to dopiero w ostatnim czasie stała się jednym z podstawowych zabiegów wspomagających regenerację uszkodzonych tkanek oraz walkę z bólem. Zobacz, na czym polega ta metoda oraz do kogo jest skierowana.
Co to jest laseroterapia?
Laseroterapia to nic innego jak leczenie laserem. W rehabilitacji tego terminu używa się przede wszystkim w odniesieniu do biostymulacji laserowej (LLLT), czyli terapii promieniowaniem laserowym niskiej mocy. Podczas zabiegów wykorzystuje się promieniowanie lasera o odpowiednich parametrach w celu pobudzania komórek i tkanek do regeneracji.
Obecnie laseroterapia jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych i najefektywniejszych metod regeneracji pourazowej oraz walki z bólem.
Skąd wynika jej popularność? Przede wszystkim laseroterapia:
- jest stosunkowo mało inwazyjna – chociaż promienie lasera o odpowiedniej częstotliwości wnikają do tkanek, nie powodują znaczącego podniesienia ich temperatury. Dlatego metoda LLLT może być stosowana zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych;
- przynosi szybkie i widoczne efekty – stymulacja pobudza komórki i tkanki do regeneracji, co prowadzi do niwelacji uciążliwych dolegliwości. Dzieje się tak z uwagi na to, że wiązka lasera pobudza podziały mitotyczne komórek i procesy przemiany materii oraz energii w ich wnętrzu.
Dla kogo jest laseroterapia?
Biostymulacja laserowa z uwagi na opisane powyżej zalety ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Jest zalecana zarówno pacjentom po urazach, jak i tym, którzy zmagają się ze zmianami zwyrodnieniowymi. Może być zastosowana m.in. przy:
- reumatoidalnym zapaleniu stawów,
- zapaleniu stawów krzyżowo-biodrowych,
- zespołach przeciążeniowych narządu ruchu – to m.in. tzw. łokieć tenisisty, zespół bolesnego barku czy zespół cieśni kanału nadgarstka,
- chorobach zwyrodnieniowych stawów – np. kręgosłupa, biodrowych czy kolanowych,
- złamaniach, zwichnięciach i skręceniach oraz podobnych urazach kości i stawów – w celu przyspieszenia gojenia się urazów.
Warto wiedzieć, że laser leczniczo stosuje się również przy leczeniu odleżyn, ran pooperacyjnych czy infekcji ropnych skóry, a także różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych.
Jakie są przeciwwskazania do laseroterapii?
Przeciwwskazaniami do poddania się laseroterapii są m.in. ciąża, przyjmowanie leków fotouczulających, stany nowotworowe, krwotoki z przewodu pokarmowego czy menstruacja. Nie mogą z niego korzystać również osoby z rozrusznikiem serca oraz zmagające się z padaczką.
Dlatego przed podjęciem tej formy fizykoterapii należy skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy ta metoda leczenia jest odpowiednia dla Ciebie. Terapia laserem może też zostać połączona z innymi zabiegami, co pozwala osiągnąć możliwie najlepsze wyniki.
Z zabiegów laseroterapii możesz skorzystać również w Alan Med w Krakowie. Skontaktuj się z nami, aby ustalić dogodny dla siebie termin wizyty lub umów ją online na naszej stronie.