Czy wiesz, że Twoje mięśnie pracują nawet wtedy, gdy śpisz i pozostajesz w bezruchu? To dlatego, że ich rolą jest nie tylko umożliwienie poruszania się. Wspierają także prawidłową pracę układów limfatycznego i krwionośnego. Kiedy rozwinie się w nich stan zapalny, pojawia się ból oraz inne przykre dolegliwości. Rozwiązaniem, które można wówczas zastosować w ramach fizjoterapii, jest tzw. tapeing (taping), czyli plastrowanie dynamiczne. Zobacz, jak to działa.
Co to jest tapeing?
Tapeing, a właściwie taping lub kinezjotaping, to zabieg, który polega na przyklejaniu do określonych partii ciała specjalnych plastrów Kinesio. Są to w rzeczywistości długie, elastyczne i bardzo rozciągliwe taśmy, których zadaniem jest odciąganie skóry w celu zwiększenia przepływu limfy oraz płynu komórkowego pomiędzy tkankami.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kiedy w mięśniach dojdzie do stanu zapalnego – np. w wyniku ich „przetrenowania” – przestrzeń między skórą a naczyniami limfatycznymi oraz elementami muskulatury znacznie się zmniejsza. Pojawiający się w efekcie ucisk prowadzi do bólu. Plastrowanie dynamiczne – ponieważ zwiększa odległości między skórą a tkankami podskórnymi – pozwala szybko uporać się z przykrymi dolegliwościami.
Jakie efekty daje plastrowanie dynamiczne?
Kinezjotaping, wspomagając optymalną pracę układu limfatycznego i krwionośnego wspiera:
- prawidłowe odżywienie komórek ciała, co przekłada się na ich efektywniejszą regenerację oraz na sprawniejsze leczenie urazów oraz uszkodzeń tkanek miękkich;
- utrzymanie optymalnego napięcia mięśniowego;
- prawidłowe ułożenie oraz napięcie powięzi;
- pracę układu proprioceptywnego, czyli odpowiadającego za zmysł orientacji położenia części ciała;
- kojenie i niwelowanie dolegliwości bólowych.
Kiedy jest stosowany kinezjotaping?
Korzenie kinezjotapingu, wynalezionego w Japonii w latach 70. ubiegłego stulecia, sięgają rehabilitacji sportowej. Początkowo plastrowanie dynamiczne było stosowane głównie przez profesjonalnych sportowców. Z tej metody korzystali m.in. tenisistka Serena Williams czy piłkarz Mario Balotelli. Jednak obecnie tapeing znajduje znacznie szersze zastosowanie w fizjoterapii.
Może być wykorzystywany m.in. przy:
- zaburzeniach napięcia mięśniowego,
- niewydolności układu limfatycznego,
- niewydolności krążenia,
- wadach postawy,
- pourazowo – przy uszkodzeniach więzadeł, ścięgien i stawów,
- przy degeneracji więzadeł, ścięgien i stawów,
- jako wsparcie szybszej resorpcji dużych krwiaków.
Warto jednak wiedzieć, że kinezjotaping powinien być wykonywany zawsze przez wykwalifikowanego i doświadczonego fizjoterapeutę. Niewłaściwe zaaplikowanie taśm, zamiast pomóc, może nawet pogłębić problem.
Plastrowanie dynamiczne – przeciwwskazania
Chociaż tapeing jest stosowany w fizjoterapii bardzo szeroko, trzeba pamiętać, że nie jest to zabieg dla każdego. Nie mogą z niego skorzystać np. osoby zmagające się z:
- otwartymi ranami i infekcjami skóry,
- zakrzepicą żył głębokich.
Metoda ta nie jest również zalecana kobietom w I trymestrze ciąży – zwłaszcza, gdy stymulacja ma być prowadzona w okolicach miednicy.
Jeśli zmagasz się z dolegliwościami układu ruchowego i zastanawiasz się, czy kinezjotaping jest dla Ciebie, warto umówić się na konsultację ze specjalistą. Na konsultację z fizjoterapeutą, jak i same zabiegi można zapisać się w Alan Med w Krakowie.