Terapia falą uderzeniową – w jakich przypadkach stosować

25 lutego 2021
Terapia falą uderzeniową – w jakich przypadkach stosować

Dolegliwości bólowe towarzyszące schorzeniom ortopedycznym znacząco obniżają komfort funkcjonowania pacjenta oraz jego sprawność ruchową. Dlatego jednym z priorytetów rehabilitacji jest złagodzenie lub zlikwidowanie przykrych objawów. Jednym z efektywnych zabiegów z obszaru fizykoterapii jest fala uderzeniowa. Dowiedz się, dla kogo jest przeznaczona ta terapia oraz jak działa.

Co to jest terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa przypomina naturalne wyładowania atmosferyczne, do których dochodzi w trakcie burzy. To właśnie ten mechanizm wykorzystano, opracowując koncepcję tej formy terapii.

Fala uderzeniowa jest zaliczana do fal akustycznych o niskiej częstotliwości – wynosi ona od 16 do 20 Hz. Jest generowana przez specjalny aparat pod skokowym, bardzo wysokim ciśnieniem, ale przez krótki czas (ok. 10 nanosekund, tj. 0.00000001 sekundy!). Co ważne, fala uderzeniowa jest kierowana precyzyjnie w miejsce, w którym doszło do zmian pourazowych i zwyrodnieniowych.

Jakie efekty przynosi fala uderzeniowa?

Emisja fali uderzeniowej ma ogromny wpływ na zachowanie uszkodzonych tkanek. Jej działanie przekłada się m.in. na obniżenie napięcia mięśniowego, miejscowe zwiększenie ukrwienia oraz mikrokrążenia. Dochodzi również do zniszczenia receptorów odpowiadających za ból czy zwapniałych fibroblastów, a proces usuwania drażniących substancji, np. kwasu mlekowego, przyspiesza. W efekcie dochodzi do:

  • zmniejszenia dolegliwości bólowych – a przy kilku powtórzeniach zabiegu nawet do ich całkowitego wyeliminowania,
  • intensywnej regeneracji tkanek.

Dla kogo jest terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa to bezpieczny, mało inwazyjny zabieg, który może być wykorzystany w ramach rehabilitacji osób z rozmaitymi dolegliwościami. Najczęściej stosuje się go przy schorzeniach narządu ruchu, takich jak:

  • łokieć golfisty/tenisisty,
  • ostroga piętowa,
  • zapalenie powięzi podeszwowej,
  • wzmożenie napięcia mięśniowego,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • zwapnienia ścięgien stawu barkowego,
  • bóle pourazowe,
  • dolegliwości bólowe – np. bóle karku i stawu barkowego.

Lista ograniczeń jest stosunkowo krótka. Z korzystania z tej formy terapii wykluczają m.in. ciąża, zaawansowana osteoporoza oraz cukrzyca, obecność rozrusznika serca, aktywny nowotwór, obecność metalowych implantów w niewielkiej odległości od miejsca, w którym miałby być wykonany zabieg. Terapii falą uderzeniową nie można również zastosować przy ostrych stanach zapalnych i bezpośrednio po doznaniu urazu.

Warto podkreślić, że po tę metodę sięga również medycyna estetyczna. Walka z cellulitem to jeden z obszarów, w których także może być zastosowana fala uderzeniowa. Kraków jest miastem, w którym mieści się gabinet Alan Med wykonujący ten cieszący się coraz większą popularnością zabieg. Placówka dysponuje specjalnym typem głowic do aparatu.

Jak wygląda zabieg i gdzie się na niego zapisać?

Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja z ekspertami – lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą. To specjaliści decydują o tym, jak zostanie wykorzystana fala uderzeniowa. Kraków to jedno z miast, gdzie możesz odbyć taką konsultację. Ta forma fizykoterapii jest stosowana również w Alan Med.

Pojedynczy zabieg trwa ok. 5-10 minut, w zależności od typu schorzenia. Specjalista nakłada w wyznaczone miejsce żel (podobny do tego stosowanego przy USG), przykłada głowicę i emituje falę. Zabieg nie powinien wywołać żadnych skutków ubocznych – możliwe są ewentualnie bardzo łagodne dolegliwości bólowe. Zazwyczaj terapię falę uderzeniową prowadzi się w cyklu zabiegowym obejmującym od 2-3 do 10 spotkań.