Rowerem na masaż rehabilitacyjny

21 maja 2020
Rowerem na masaż rehabilitacyjny

Jazda rowerem to jedna z najpopularniejszych i ulubionych dyscyplin sportowych. Ten dwukołowy pojazd kochają nawet najmłodsze dzieci. Wiele osób, które nie chcą bądź nie lubią uprawiać innych sportów, jeździ na rowerze niemal codziennie. To doskonały trening kondycyjny, rodzaj transportu, a także metoda na odreagowanie stresów po ciężkiej pracy.

Osoby, które uwielbiają wycieczki rowerowe, a także sportową jazdę na rowerze powinny zadbać o kilka podstawowych zasad:

  • Trening rowerowy, jak każdy inny, powinno się zaczynać od rozgrzewki. Może to być spokojna jazda przez kilka minut lub klasyczna rozgrzewka mięśni przed wysiłkiem sportowym.
  • Kupując rower warto dopasować go do nawierzchni, po jakiej się jeździ najczęściej. Rower szosowy nie nada się do szaleństwa po lasach, a jeśli jeździmy naprawdę sporo, koniecznie należy zwrócić uwagę na wygodę siodełka.
  • Nie należy jeździć bez kasku. Uratował on już życie niejednemu cykliście.

Czy jeżdżąc na rowerze jesteśmy narażeni na kontuzje?

Jazda na rowerze, jak każdy inny sport, może powodować różnego rodzaju urazy i kontuzje. Przetrenowanie, niedostatecznie rozgrzane mięśnie, źle dobrany rower mogą przyczynić się do powstawania bólu i nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego po intensywnym wysiłku fizycznym warto skorzystać z zabiegów masażu leczniczego.

Również osoby, które przygotowują się do zawodów czy wyścigów ulicznych, powinny być pod stałą opieką masażysty bądź rehabilitanta. Masaż leczniczy przynosi bowiem ulgę mięśniom, a także zapobiega dalszym urazom czy trwałym uszczerbkom na zdrowiu.

Jaki rodzaj masażu jest najlepszy dla osób jeżdżących na rowerze?

Osoby, które trenują intensywnie, przygotowują się do zawodów lub po treningu odczuwają permanentny ból mięśni, powinny skorzystać z usług masażu rehabilitacyjnego. Wielogodzinna jazda, wymuszona jedna pozycja ciała oraz wysiłek fizyczny powodują, że mięśnie rowerzysty mogą być przetrenowane. Długotrwałe ignorowanie oznak organizmu może prowadzić do poważniejszych kontuzji. Masaż rehabilitacyjny to specjalnie dobrane techniki, które mają na celu eliminację obecnych problemów ze zdrowiem oraz zapobieganie objawom patologicznym, często występującym w wyniku wyczynowego uprawiania sportu. Takie zabiegi nie zawsze są przyjemne. Podczas masażu rehabilitacyjnego bardzo często pacjenci odczuwają ból, będący efektem długotrwałych zmian w tkankach organizmu.

Dlaczego masaż sportowy pomaga?

Masaż sportowy spełnia kilka podstawowych funkcji. Jako rozgrzewka przed treningiem, przyspieszenie regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym, a także funkcję leczniczą – usuwanie skutków przetrenowania oraz niewłaściwej postawy podczas treningu.

Podczas masażu sportowego rehabilitant masuje strategiczne partie ciała z dość dużą siłą, działając w ten sposób na tkanki oraz układy organizmu. Dzięki masażowi sportowemu poprawia się krążenie i elastyczność w mięśniach, a także przyspiesza proces wydalania z nich toksyn (kwas mlekowych). Mięśnie są lepiej odżywione, dzięki czemu pracują lepiej – bardzo często po serii zabiegów można zaobserwować wzrost siły mięśni i lepsze wyniki sportowca.

Masaż powinien być na tyle intensywny, by pobudzić mięśnie do pracy. Najczęściej stosowanymi technikami są ugniatanie, silne rozcieranie, oklepywanie czy wstrząsanie. Rehabilitant skupia się podczas masażu na tylnych stronach nóg, ze szczególnym uwzględnieniem ud, ścięgien Achillesa i mięśni łydek.

Jeśli czujemy, że z naszym organizmem po treningu coś dzieje się nie tak albo mięśnie nie regenerują się tak szybko, jak powinny, warto skorzystać z wizyty w profesjonalnym salonie masażu.

Dlaczego warto jeździć na rowerze

  • Dobry trening kondycyjny
  • Obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa poziom dobrego
  • Poprawia ogólną wydolność organizmu
  • Poprawia wytrzymałość i siłę mięśni
  • Rozładowuje stres
  • Dotlenienia organizm, zwiększa pojemność płuc
  • Zapobiega powstawaniu żylaków
  • Zalecany dla osób prowadzących siedzący lub stojący tryb życia

Warto wiedzieć

  • Skuteczny w spalaniu tłuszczu
  • Sprzyja pozbyciu się cellulitu z ud i pośladków
  • Pracują mięśnie ud, pośladków i brzucha
  • Można zastąpić rowerem samochód
  • Nie prędkość jest najważniejsza ale utrzymanie stałego tempa

Treningi rowerowe należy zaczynać od rozgrzewki czyli spokojnej jazdy przez około 3 minuty.

Właściwy dobór typu roweru.
Jeśli chcemy jeździć na rowerze i nie narażać kręgosłupa na dodatkowe obciążenia musimy zwrócić uwagę na rower którym jeździmy. Chodzi tu o wibracje. Jeśli chcesz jeździć w lesie musisz kupić rower zaopatrzony w amortyzatory aby zniwelować drgania. W mieście wystarczy rower z wygodnym siodełkiem. Drgania mają bardzo niekorzystny wpływ na zwyrodnienia kręgosłupa wręcz je pogłębiają. Właściwy dobór rozmiaru roweru.

Warto jeździć w kasku.