Rehabilitacja – czym dokładnie jest i jakie są jej metody?

27 stycznia 2021
Rehabilitacja – czym dokładnie jest i jakie są jej metody?

Rehabilitacja to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się do działań mających przywrócić chorej osobie sprawność i pomóc jej wrócić do czynnego życia zawodowego i funkcjonowania społecznego. To określenie jest najczęściej stosowane w odniesieniu do pracy nad przywróceniem pacjentowi dobrego stanu fizycznego. Jakie metody stosuje się w tym procesie? Oto najważniejsze informacje.

Rehabilitacja a fizjoterapia i fizykoterapia – czy są tym samym?

Pojęcia rehabilitacji, fizjoterapii oraz fizykoterapii są często stosowane zamiennie. Jednak wbrew pozorom nie oznaczają tego samego, choć wszystkie dotyczą tej samej sfery.

Rehabilitacja jest najszerszym określeniem. Może być postrzegana w aspekcie społecznym oraz medycznym. Jej kluczową formą jest rehabilitacja medyczna, której odmianą jest fizjoterapia. To prawidłowa nazwa działań mających na celu usprawnienie fizyczne pacjenta – czy to osoby z niepełnosprawnością, czy po wypadku.

Działania te mogą przyjmować różną formę. Można mówić o:

  • terapii manualnej – a więc leczeniu dotykiem, rodzaju masażu nakierowanego na leczenie dolegliwości bólowych i usprawnianie,
  • kinezyterapii – czyli rehabilitacji ruchowej,
  • fizykoterapii – a zatem leczeniu, które jest prowadzone z wykorzystaniem czynników fizycznych.

Jak widać, fizykoterapia jest najwęższym z wymienionych pojęć, odmianą fizjoterapii. Warto znać tę różnicę przed udaniem się do specjalisty.

Jak przebiega rehabilitacja?

Nie można wskazać jednego, konkretnego sposobu, w jaki będzie przebiegała rehabilitacja. Kluczową kwestią jest stan pacjenta oraz typ problemów, z jakimi się zmaga. Na podstawie tych wytycznych eksperci – najczęściej lekarz i fizjoterapeuta – dobierają odpowiednie metody usprawniania i niwelowania problematycznych dolegliwości.

W ramach fizjoterapii mogą być prowadzone:

  • terapia manualna – będzie pomocna np. przy dolegliwościach migrenowych, przy bólach stawów, mięśni, kręgosłupa, nerwobólach, dyskopatii, problemach z drętwiejącymi kończynami, sztywnym karkiem czy w celu zniwelowania uczucia przemęczenia. Jest stosowana zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie – korzystają z niej np. sportowcy przygotowujący się do zawodów,
  • kinezyterapia – chodzi w niej o wykonywanie przez pacjenta ćwiczeń: ogólnie usprawniających lub koncentrujących się na określonych partiach ciała. Fizjoterapeuta może także pomóc osobie chorej wykonywać ćwiczenia bierne, bez jego aktywnego udziału

Pinoterapia to kolejna, mniej popularna metoda, którą może być prowadzona rehabilitacja. Kraków to jedno z miast, gdzie można z niej skorzystać. Ta forma terapii jest dostępna w Alan Medzie.

A co z fizykoterapią? W tej grupie można wymienić m.in. terapię falą uderzeniową, krioterapię, laseroterapię, terapię polem magnetycznym, ultradźwiękami czy lampą Sollux. Wykorzystanie wpływu ciepła, zimna lub różnego rodzaju fal i promieniowania może mieć zbawienny wpływ na tkanki – pod warunkiem, że forma rehabilitacji jest dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Najlepszym sposobem na dobranie odpowiednich technik rehabilitacyjnych jest poddanie się konsultacji z fizjoterapeutą. Na spotkanie warto zabrać ze sobą wyniki badań – tak, aby specjalista lepiej zrozumiał dotykające Cię problemy i mógł pomóc najlepiej jak to możliwe.