Ostroga piętowa – czym jest i jak wygląda jej leczenie

20 stycznia 2021
Ostroga piętowa – czym jest i jak wygląda jej leczenie

Nadmierny wysiłek fizyczny powodujący przeciążenie stopy, noszenie obuwia w niewłaściwym rozmiarze, nadwaga i otyłość, a także niedoleczone zwichnięcia kostek lub stóp czy też płaskostopie – to czynniki, przez które najczęściej powstaje ostroga piętowa. Czym dokładnie jest to bolesne schorzenie i jak je leczyć? Dowiedz się więcej!

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to zwyrodnienie, które pojawia się w obszarze rozcięgna podeszwowego. Przypomina nienaturalnie przerośniętą kość na pięcie. Najczęściej powstaje w wyniku mikrouszkodzeń w tej części stopy i prowadzi do powstania przewlekłego stanu zapalnego. Tak tworzą się mikrozwapnienia, które krok po kroku przekształcają się w „dodatkową” kość.

Problemy związane z ostrogą piętową nie mają jedynie charakteru estetycznego. Przede wszystkim takie zwyrodnienie jest źródłem dolegliwości bólowych, a jego obecność utrudnia chodzenie. Co ciekawe, to schorzenie:

  • dotyka częściej osoby w podeszłym wieku – co może wynikać ze zmiany stylu chodu i postępowania zmian degeneracyjnych i procesów starzenia,
  • częściej doskwiera kobietom – co może być związane z noszeniem butów na wysokim obcasie.

Jak rozpoznać ostrogę piętową?

Najbardziej oczywistym objawem jest pojawienie się przerostu kostnego w okolicach pięty, choć trzeba pamiętać, że bardzo podobnie wygląda inne zwyrodnienie – ostroga Haglunda. Jednak jest ona pokłosiem stanu zapalnego ścięgna Achillesa, a nie rozcięgna podeszwowego.

Poza charakterystyczną naroślą ostrodze piętowej towarzyszą dolegliwości bólowe. Początkowo mogą być nieznaczne i pojawiać się tylko przy nadmiernym wysiłku. Jednak z czasem zaczną się nasilać. Pacjenci bardzo często doświadczają bólu, kiedy próbują unieść do góry palce. W kolejnych stadiach rozwoju choroby dolegliwości pojawiają się nawet wówczas, kiedy chory nie wykonuje żadnego ruchu. Bardzo typowy jest pulsujący lub punktowy ból w centralnej części pięty.

Poważnym błędem, który popełnia wiele osób, jest próba odciążenia stopy z ostrogą przez wypracowanie nowego modelu chodu. Takie działanie pomaga, ale jedynie na krótką chwilę. W rzeczywistości może prowadzić do pogłębienia problemu, a nawet powstania nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych.

Ostroga piętowa – leczenie

Co zrobić, kiedy powstanie ostroga piętowa? Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą specjalisty – lekarza ortopedy. Zleci on przede wszystkim wykonanie zdjęcia RTG, na którym będzie można dokładnie obserwować narośle kostne. Kiedy diagnostyka potwierdzi, że pacjent zmaga się z ostrogą piętową, będzie możliwe leczenie. Jak wygląda?

Najczęściej stosowane są:

  • zabiegi zogniskowaną falą uderzeniową ESWT – jest to fala akustyczna o niskiej częstotliwości, od 16 do 20 Hz, którą kieruje się punktowo w miejsce występowania zwapnień; takie oddziaływanie pomaga łagodzić dolegliwości bólowe oraz rozbijać powstałe zwyrodnienia,
  • leczenie zachowawcze – polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych,
  • ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym – ma na celu pobudzenie tkanki do regeneracji – z myślą o leczeniu bólu i pozostałych dolegliwości.

Dodatkowo zalecana jest fizjoterapia – odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty pozwalają na nowo usprawnić stopę pacjenta i nierzadko przywrócić ją do pełnej sprawności.

Warto podkreślić, że w nowoczesnej medycynie leczenie ostrogi piętowej nie polega już na zabiegach chirurgicznych. Usuwanie zwyrodnień drogą operacyjną jest ryzykowne i może prowadzić do pogorszenia sytuacji chorego.