Na czym polega zabieg lampą Sollux?

18 lipca 2024

Lampa Sollux to urządzenie wykorzystywane do zabiegów z zakresu ciepłolecznictwa. Emituje podczerwień (IR), czyli promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Przenikająca przez skórę energia cieplna oddziałuje na tkanki, przynosząc wiele prozdrowotnych efektów. Na czym polega działanie lampy sollux i kto może odnieść korzyści z tego zabiegu?

Czym jest lampa Sollux i na jakiej zasadzie działa?

Lampa Sollux działa w oparciu o naturalne, bezpieczne dla człowieka zjawisko, jakim jest promieniowanie podczerwone. Takie fale elektromagnetyczne (odbierane jako ciepło) emituje każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Ponieważ żarówka lampy sollux rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury (około 500-600°C), emituje promieniowanie podczerwone o krótkiej długości fal (od 770 nm), które może głęboko – bo nawet na 3 cm – wnikać w tkanki.

Zabieg lampą Sollux powoduje podniesienie temperatury w obszarze poddanym naświetlaniu. Nie ma wpływu na stan powłok ciała – objawia się jedynie miejscowym rumieniem cieplnym, który znika w ciągu godziny. Przegrzaniu ulegają tkanki podskórne, a zjawisko to ma szereg korzystnych dla zdrowia konsekwencji. Zabieg uznawany jest za całkowicie bezpieczny. Odpowiednio przeprowadzony nie powinien wywołać żadnych negatywnych skutków. Pacjenci zazwyczaj odbierają Solluks bardzo dobrze, uznając naświetlanie za miłą formę relaksu.

Jak przebiega zabieg naświetlania lampą Sollux?

W przygotowaniu do zabiegu należy:

  • dokładnie oczyścić skórę w rejonie, który zostanie poddany naświetlaniu (nadmiar sebum albo kosmetyki mogą hamować przenikanie promieniowania podczerwonego w głąb skóry),
  • założyć okulary ochronne,
  • przyjąć komfortową pozycję,
  • odsłonić podawane naświetlaniu miejsce.

Lampę Sollux ustawia się w odległości 30-50 cm od ciała. O tym parametrze ostatecznie decydują subiektywne wrażenia pacjenta – powinien odczuwać intensywne, ale przyjemne ciepło. Jeśli podczas zabiegu wystąpi jakikolwiek dyskomfort, trzeba niezwłocznie zgłosić to lekarzowi.

Naświetlanie lampą Sollux jednorazowo trwa 15-20 minut. Zabieg wykonuje się najczęściej w seriach po 10, w odstępach 1 lub 2 dni. Po każdej sesji zaleca się co najmniej półgodzinny odpoczynek. Nie należy gwałtownie wychładzać ogrzanego obszaru.

Jak Sollux oddziałuje na organizm?

Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez lampę Sollux powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspieszając mikrokrążenie. Ta reakcja naczyniowa ma szereg konsekwencji. Przyczynia się do lepszego odżywienia i dotlenienia okolicznych tkanek, poprawia ich metabolizm, w tym – usuwanie substancji toksycznych. Usprawnia się także działanie układu chłonnego, co może oznaczać szybsze wchłanianie krwiaków i obrzęków. Ponadto ciepło generowane przez Solluks zmniejsza napięcie mięśni. Zaobserwowano również, że zabieg stymuluje wydzielanie endorfin i podnosi próg bólu (zmniejsza wrażliwość na bodźce bólowe).

Efekt zabiegu zależy w znacznej mierze od wykorzystanego filtra ograniczającego przepuszczalność określonego typu fal. Lampa Sollux wyposażona jest zwykle w filtr czerwony i niebieski. Ten pierwszy powoduje rozluźnienie mięśni, wycisza stany zapalne, przyspiesza procesy gojenia. Niebieski filtr nadaje promieniowaniu lampy właściwości przeciwbólowe, relaksujące, a także łagodzi podrażnienia na poziomie naskórka.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii lampą Sollux

Głównymi wskazaniami do stosowania zabiegów lampą Sollux są różnego typu bóle kostne i mięśniowe, przewlekłe stany po urazach, zmiany zwyrodnieniowe, nerwobóle, zespoły przeciążeniowe, trudno gojące się rany, krwiaki, a także blizny, zrosty, przykurcze. Wśród innych problemów zdrowotnych podatnych na terapię promieniowaniem podczerwonym wymienia się:

  • choroby układu moczowego,
  • niektóre choroby i zmiany skórne (np. trądzik młodzieńczy, skórne objawy półpaśca),
  • niedowłady i porażenia,
  • oparzenia i odmrożenia,
  • parestezje.

Zabieg lampą Sollux można wykorzystać w przygotowaniu do treningu lub masażu. Co ciekawe, ekspozycja na podczerwień wspomaga także leczenie zaburzeń o typie depresji.

Choć naświetlanie lampą Sollux jest pomocne w leczeniu podostrych i przewlekłych stanów zapalnych, nie należy korzystać z niego bezpośrednio po urazach albo w zaostrzeniu zmian, ponieważ może doprowadzić to do ich nasilenia. Przeciwwskazaniami do zabiegu są także:

  • gorączka,
  • niektóre schorzenia dotyczące układu krążenia (np. nadciśnienie, zaburzenia krążenia obwodowego, żylaki),
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • gruźlica płuc.

Względnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża. Decyzję o terapii lampą Sollux w każdym przypadku należy skonsultować z lekarzem.