Jak powinna przebiegać rehabilitacja pourazowa?

30 marca 2021
Jak powinna przebiegać rehabilitacja pourazowa?

Uraz lub kontuzja to ryzyko, które ponosi każdy z nas, bez wyjątku. Czy uprawiamy sporty ekstremalne, czy prowadzimy raczej siedzący tryb życia, układ ruchu jest narażony na obciążenia. Bez względu na to, czy ulegliśmy wypadkowi, czy nasze ciało nie funkcjonuje prawidłowo wskutek zaniedbań, do powrotu do pełnej sprawności potrzebna będzie rehabilitacja pourazowa. Wyjaśniamy, jak powinna przebiegać.

Jakie urazy i kontuzje wymagają rehabilitacji?

Choć może się wydawać, że tylko poważne urazy wymagają rehabilitacji, w rzeczywistości pomoc specjalisty może być potrzebna nawet przy drobnej kontuzji, takiej jak skręcenie stawu czy naderwanie ścięgna. Prawidłowe leczenie, prowadzone z uwzględnieniem terapii manualnej czy fizykoterapii:

  • pomaga powrócić do pełnej sprawności i ruchomości,
  • sprzyja poprawnej regeneracji elementów układu ruchowego – tak, aby uniknąć późniejszych dolegliwości i problemów,
  • zmniejsza ryzyko nawrotu kontuzji lub pojawieniu się powikłań.

Właśnie dlatego nie należy jej lekceważyć i poddać się zabiegom zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Jak przebiega rehabilitacja pourazowa w praktyce?

Podstawowe założenia, jakie musi spełniać rehabilitacja pourazowa, to:

  • wdrożenie na odpowiednio wczesnym etapie leczenia – tak szybko, jak jest to możliwe. W przypadku poważniejszych urazów pacjent powinien rozpocząć odpowiednią terapię jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu,
  • integracja z innymi przyjętymi formami leczenia – tak, aby działania podjęte przez fizjoterapeutę współgrały np. z farmakoterapią,
  • dopasowanie do indywidualnej sytuacji pacjenta, a co za tym idzie – do wytyczonego kierunku leczenia (np. z uwzględnieniem tego, że w niedalekiej przyszłości jest przewidziana operacja),
  • ciągłość i regularność prowadzenia zabiegów.

Jak widać, są to dość ogólne wytyczne, które muszą być przełożone na specyfikę sytuacji pacjenta. Dlatego fizjoterapeuta powinien przygotować plan zabiegów w porozumieniu z lekarzem prowadzącym oraz w oparciu o dokumentację medyczną osoby, która ma być poddana rehabilitacji.

Sam proces może się odbywać z wykorzystaniem szerokiej gamy metod z obszaru terapii manualnej, fizjoterapii oraz fizykoterapii. Często sięga się po takie elementy, jak:

  • kinezyterapia, a więc ćwiczenia bierne oraz czynne. Mogą być one wykonywane pod okiem fizjoterapeuty oraz, po przeszkoleniu pacjenta, również w warunkach domowych,
  • terapia manualna – np. masaż leczniczy,
  • taping – technika, w której wykorzystuje się specjalne plastry terapeutyczne,
  • fizykoterapia – w tym np. laseroterapia, zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, fala uderzeniowa czy krioterapia.

Rehabilitant powinien pracować z pacjentem w oparciu o przemyślany harmonogram. Częstotliwość ćwiczeń i zabiegów jest uzależniona od potrzeb chorego.

Rehabilitacja pourazowa – Kraków. Gdzie się zapisać?

Jeśli potrzebna Ci jest rehabilitacja pourazowa, Kraków to miasto, w którym bez trudu znajdziesz odpowiednią placówkę. Najlepiej wybrać gabinet, w którym można prowadzić działania usprawniające wieloma metodami – począwszy od kinezyterapii, przez terapię manualną, aż po fizykoterapię. Takie możliwości są dostępne np. w Alan Med. Aby zapisać się na konsultację, wystarczy skontaktować się telefonicznie lub zarezerwować wizytę online.