Fizjoterapeuta – kiedy zgłosić się do specjalisty?

10 lutego 2021
Fizjoterapeuta – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych, której zadaniem jest poprawienie sprawności ruchowej i fizycznej pacjenta oraz wzmocnienie jego organizmu, a także zniwelowanie doskwierającego bólu. Choć wielu wydaje się, że fizjoterapeuta pomaga jedynie tym, którzy przechodzą rekonwalescencję po wypadku, w rzeczywistości z jego wsparcia może skorzystać szersza grupa. Zobacz, co może zrobić dla Ciebie fizjoterapeuta i kiedy warto się do niego zgłosić.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta jeszcze jakiś czas temu był określany mianem rehabilitanta. Jednak wbrew pozorom pojęcia fizjoterapii i rehabilitacji nie oznaczają tego samego. Pierwsza dziedzina jest węższa i koncentruje się na szeroko pojętym usprawnianiu ruchowym pacjentów.

Fizjoterapeuta to dziś najczęściej osoba z wykształceniem medycznym, po studiach magisterskich. Jest ekspertem, który ma bogatą wiedzę nt. ludzkiej anatomii, a także typowych schorzeniach – związanych tak z układem ruchowym, jak i nerwowym czy oddechowym. Warto pamiętać, że w Polsce profesja fizjoterapeuty należy do grupy zawodów regulowanych. Wszystkie kwestie z nią związaną reguluje Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

Osoby wykonujące ten zawód zazwyczaj obierają jedną ze specjalności – np. z obszaru reumatologii, kardiologii, pulmonologii, ortopedii i traumatologii, onkologii lub neurologii.

Jakich pacjentów przyjmuje fizjoterapeuta?

Fizjoterapia najczęściej kojarzy się z elementem leczenia pacjentów – po przebytej, ciężkiej chorobie albo po wypadku. Rzeczywiście, są to sytuacje, w których taka pomoc medyczna jest nieodzowna. Fizjoterapeuta pracuje z chorym nad usprawnieniem jego ciała, wyeliminowaniem ograniczeń w poruszaniu się, a także pozbyciem się dokuczliwego bólu.

To jednak nie wszystko. Pacjentami, którym może pomóc taki specjalista, są np.:

  • sportowcy – zawodowi, którzy wykonują intensywne, mocno obciążające treningi, choćby w ramach przygotowań do zawodów. Odpowiednio dobrana terapia manualna, kinezyterapia czy fizykoterapia wspierają atletów na drodze zwiększania wydolności,
  • osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi – do wizyty u fizjoterapeuty mogą skłonić np. powtarzający się ból kręgosłupa, uporczywa sztywność karku czy inne dolegliwości, które bywają wynikiem prowadzenia siedzącego trybu życia bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej,
  • osoby zmagające się z wadami postawy.

Warto przy tym pamiętać, że każdy pacjent wymaga innej opieki i planu fizjoterapii dopasowanego do stanu jego organizmu oraz oczekiwanych efektów. Założenia pracy z fizjoterapeutą omawia się podczas pierwszej konsultacji.

Gdzie przyjmuje dobry fizjoterapeuta?

Jak pokazuje powyższy opis, wsparcie w postaci kinezyterapii, fizykoterapii czy terapii manualnej może się przydać osobom w różnym wieku i z wielu przyczyn. Zastanawiasz się, gdzie może przyjąć Cię doświadczony fizjoterapeuta? Kraków to miasto, gdzie funkcjonuje Alan Med. Możesz zapisać się na konsultację i wspólnie ze specjalistą uzgodnić, jakie zabiegi będą potrzebne, abyś odzyskał formę.