Drenaż limfatyczny – czym jest i kiedy się go stosuje?

5 października 2021
drenaż limfatyczny

Obrzęk kończyn, problemy z krążeniem i przepływu chłonki, cellulit, ból i zesztywnienie łydek – to tylko niektóre sytuacje, w których korzysta się z drenażu limfatycznego. Na czym dokładnie polega ten zabieg i kiedy warto się na niego umówić? Dowiedz się więcej!

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny jest odmianą masażu uciskowego, który prowadzi się z myślą o ułatwieniu przepływu chłonki przez naczynia limfatyczne. Jest on wykonywany przez doświadczonych fizjoterapeutów z wykorzystaniem specyficznych technik.

Zabieg:

  • trwa kilkadziesiąt minut, najczęściej maksymalnie godzinę;
  • jest umiarkowanie intensywnym masażem – nie ma potrzeby wkładania w niego dużej siły, ponieważ większość naczyń limfatycznych, na które się oddziałuje, znajduje się tuż pod skórą;
  • najczęściej jest wykonywany manualnie, ale w niektórych przypadkach jest stosowany komorowy aparat do masażu uciskowego.

Rodzaje drenażu limfatycznego

Ponieważ sieć naczyń chłonnych jest rozprowadzona po całym ciele, do zastoju chłonki może dojść również w jego różnych obszarach. Dlatego wyróżnia się kilka typów masażu limfatycznego. Najczęściej stosowanym jest drenaż limfatyczny nóg, jednak ponadto przeprowadza się:

  • drenaż limfatyczny brzucha – może być konieczny przy obrzękach po operacji, a także w celach kosmetycznych;
  • drenaż limfatyczny kończyny górnej – jest zalecany m.in. po mastektomii wykonanej w związku z rakiem piersi;
  • drenaż limfatyczny twarzy – może być konieczny po zabiegach w tym obszarze, gdy obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas.

Drenaż limfatyczny – wskazania

Kluczowym wskazaniem do wykonania drenażu limfatycznego jest obrzęk będący wynikiem zastoju chłonki. Może on nastąpić np. w efekcie:

  • wykonywania siedzącej lub stojącej pracy – wówczas często pojawiają się obrzęki kończyn dolnych;
  • urazów lub zabiegów operacyjnych;
  • zatrzymania limfy po zabiegu mastektomii;
  • cukrzycy;
  • rozmaitych chorób metabolicznych.

Rekomenduje się wykonanie go także w przebiegu zwyrodnień stawów. Ponadto zabieg jest stosowany przy cellulicie, jako wsparcie odchudzania i ujędrniania skóry, jak również z myślą o wsparciu funkcjonowania układu odpornościowego oraz detoksu organizmu.  

Na liście przeciwwskazań do wykonania zabiegu są m.in. uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu, zakrzepica, zaawansowana miażdżyca czy gorączka.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to masaż wykonywany dość delikatnymi ruchami w powolnym tempie – tak, aby nie rozgrzewać ciała, ale powoli odprowadzić chłonkę w kierunku węzłów. Masażysta uciska i pociera skórę, wykonuje ruchy przepychające, przesuwające i wyciskające, ale nie stymuluje bezpośrednio samych węzłów.

Aby uzyskać trwalszy efekt drenażu, konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów. W Krakowie możesz je wykonać m.in. w Alan Med. Na wizytę można się umówić np. telefonicznie lub online.