Czym jest laseroterapia i kiedy się ją stosuje?

3 lutego 2021
Czym jest laseroterapia i kiedy się ją stosuje?

Laseroterapia jest jedną z form fizykoterapii. Ta nowoczesna metoda sprzyja łagodzeniu dolegliwości bólowych, problemów skórnych oraz leczeniu zwyrodnień i schorzeń stawów i kości. Dowiedz się na czym polega, jak przebiega, kiedy można ją stosować i gdzie można skorzystać z laseroterapii w Krakowie.

Laser to jeden z najbardziej przełomowych wynalazków XX wieku. Pierwsze koncepcje opracował Albert Einstein, a pierwszy rubinowy laser został przedstawiony opinii publicznej w 1960 roku. Od tego czasu technologia „wzmacniania promieniowania świetlnego na zasadzie wymuszonej emisji” rozwinęła się. Obecnie światło lasera, w zależności od długości fal oraz właściwości promieniowania, można wykorzystać w przemyśle, w kosmetyce, a także w medycynie i fizjoterapii.

Jednym z bardzo pożytecznych zastosowań tego rozwiązania jest laseroterapia, a mówiąc dokładniej – biostymulacja laserowa.

Na czym polega laseroterapia?

Biostymulacja laserowa jest metodą fizykoterapii, w której kieruje się wiązkę lasera na powierzchnię ciała: punktowo albo na większą powierzchnię. Co istotne, w rehabilitacji wykorzystuje się promieniowanie o niskiej mocy. To wiązki o zupełnie innych parametrach niż te stosowane w kosmetologii czy medycynie. W efekcie promieniowanie nie uszkadza komórek ani tkanek, a pobudza je, dając impuls do regeneracji.

Światło, które stosuje się w laseroterapii, jest spolaryzowane i jednobarwne. Te właściwości znacznie intensyfikują jego działania, ale jednocześnie pozwalają zachować pełne bezpieczeństwo zabiegu.

Efekty poddania się biostymulacji laserowej to:

  • uśmierzenie lub zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • stymulacja procesów gojenia się ran i ich zabliźniania się,
  • niwelacja stanów zapalnych,
  • intensyfikacja procesu zrastania się kości po złamaniu.

Z tego powodu odpowiedzią na coraz większą liczbę potrzeb pacjentów wymagających rehabilitacji jest laseroterapia. Kraków to jedno z miast, w którym można wykonywać tego typu zabiegi. Zabiegi wykonują eksperci Alan Medu.

Jakie są wskazania do laseroterapii?

Laseroterapia może wspomagać proces rehabilitacji przy schorzeniach i dolegliwościach, takich jak np.:

  • przewlekłe oraz podostre stany zapalne stawów, tkanek okołostawowych, jak również tkanek miękkich,
  • mięśniobóle i nerwobóle,
  • ostroga piętowa,
  • neuralgie – międzyżebrowa, nerwu trójdzielnego itp.,
  • zwichnięcia, skręcenia czy naderwania torebek stawowych,
  • złamania kości,
  • zespoły przeciążeniowe typu łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, łokieć golfisty itp.

Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi są ciąża i okres karmienia piersią, schorzenia skóry, w tym AZS, arytmia serca, choroby nowotworowe, obecność rozrusznika w sercu, przyjmowanie leków światłouczulających.

Jak przebiega laseroterapia?

W miastach takich jak Kraków na laseroterapię umówisz się bez większego problemu – jest wykonywana m.in. w naszym gabinecie. Zabieg trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny. Najlepsze efekty przynosi seria regularnych naświetlań, zazwyczaj od 6 do 15. Zarówno liczba zabiegów, jak i moc wiązki lasera są dostosowywane indywidualnie do stanu pacjenta. Sesje biostymulacji laserowej można powtarzać kilkakrotnie w ciągu roku.