Wpływ masażu leczniczego na nasz organizm

1 kwietnia 2019
Wpływ masażu leczniczego na nasz organizm

Współcześnie coraz więcej zawodów wymaga od nas siedzącego trybu pracy. Niemniej jest także tych profesji, w których nie obywa się bez noszenia ciężkiego sprzętu. Wszystkie te działania sprawiają, że nasz organizm powoli przestaje sobie radzić z obciążeniami – o pomoc zaczyna nawoływać nie tylko zmęczony codziennością kręgosłup, ale i inne układy naszego ciała. Jak sobie poradzić z nieustającym bólem? Masaż leczniczy to odpowiedź na potrzeby obolałego organizmu i naszej psychiki. Na czym polega, jakie niesie za sobą właściwości i jak wpływa na zdrowie organizmu każdego z nas?

Masaż leczniczy w pełni naturalnie wpływa na zmiany w naszym organizmie. Co ważne, nie dokonują się one tylko w obszarze związanym z kręgosłupem, ale w całym ciele człowieka. Dobrze wykonany masaż leczniczy potrafi zatem wpłynąć na naszą skórę, układ nerwowy, tkanki łączne, układ oddechowy, krążenia, pokarmowy, a także moczowo-płciowy. Przekonajmy się więc, co dobrego przyniesie nam wizyta u specjalisty – masażysty.

Nowa jakość skóry

O zbawiennym wpływie masażu leczniczego na kręgosłup słyszał zapewne każdy, jednak znacznie mniej osób wie, ile dobrego przynosi on skórze. Przede wszystkim przyspiesza odbudowę uszkodzonych komórek naskórka, a także przyspiesza procesy rogowacenia prowadzące do odmłodzenia skóry. Jest on zatem jedną z najlepszych dróg do młodego wyglądu. Ponadto, masaż leczniczy ujędrnia, rozluźnia oraz uelastycznia skórę na ciele, wpływając tym samym na nasz wygląd zewnętrzny. Niezwykle ważną zaletą płynącą z sesji masażu leczniczego jest fakt, że usuwana on złuszczony naskórek, jednocześnie umożliwiając skórze lepsze oddychanie poprzez otwarcie porów. Ma to także znaczenie w przypadku wprowadzania wszelkich substancji leczniczych do organizmu przez skórę, jak np. maści, kremów czy balsamów.

skóra dziecka

Warto także wspomnieć, że decydując się na masaż leczniczy, można liczyć na działanie oczyszczająco-udrażniające w kanałach gruczołów łojowych i potowych oraz działanie relaksacyjno-uspokajające, jak i pobudzające. W wielu przypadkach podwyższa on także temperaturę skóry, tym samym uruchamiając sieć naczyń włosowatych oraz aktywuje zakończenia nerwowe, znajdujące się pod skórą na całym ciele. Wielu masażystów zauważa także, że masaż leczniczy usuwa wszelkie zmiany reflektoryczne, czyli wszelkie zaburzenia czynnościowe narządów wewnętrznych.

Spokojny układ nerwowy

Masaż leczniczy ma przede wszystkim na celu ukoić ból towarzyszący kręgosłupowi oraz jego wszystkim odcinkom. Warto jednak zauważyć, prócz tego, działa on także pozytywnie na inne części układu nerwowego. Przede wszystkim zwiększa ukrwienie i dodatkowo utlenia układ nerwowy, dzięki czemu gwarantuje prawidłowość wszelkich procesów metabolicznych na każdym odcinku. Co więcej, stymuluje przewodnictwo nerwowe, poprzez drażnienie zakończeń nerwowych, jak i wyrównuje funkcjonowanie przeciwstawnie działających układów – sympatycznego i parasympatycznego. Nie można zapomnieć o bardzo dużym wpływie na III, VII i X nerw czaszkowy, a także nerwy rdzeniowe i utworzone z nich sploty, podczas masażu w partiach ciała takich jak grzbiet, kark oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Profesjonalnie przeprowadzony masaż leczniczy dodatkowo poprawia czucie powierzchniowe oraz głębokie, jak i również tonizuje lub pobudza, wpływając jednocześnie na pień układu współczulnego, którego zwoje znajdują się po obu stronach kręgosłupa.

układ nerwowy

Pobudzony układ krążenia

Choć niewidoczny gołym okiem to pozytywny wpływ, jaki ma na układ krążenia masaż leczniczy, w wielu przypadkach okazuje się znaczącym elementem w leczeniu wielu chorób związanych z przepływem krwi. Do największych zalet masażu, można zaliczyć poprawę dotlenienia i odżywienia tkanek oraz narządów poprzez usprawnioną pracę transportową, obronną i homeostatyczną układu krążenia. Jest on także świetnym zabiegiem, który zapobiega wszelkim zakrzepom, a także otwiera naczynia włosowate i przyspiesza wchłanianie się obrzęków będących następstwem wielu chorób lub przeprowadzonych zabiegów. Niezwykle ważne jest podkreślenie wagi zwiększenia się przepływu krwi i limfy podczas masażu leczniczego, wzmocnienie ściany naczyń krwionośnych oraz ułatwiony odpływ krwi żylnej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że wizyta na masażu leczniczym, może przyczynić się także do wzmocnienia skurczu mięśnia sercowego, a także do ułatwienia pracy serca poprzez zmniejszenie oporu krwi w tętnicach. Działania te mają wpływ na zmniejszenie szans na pojawienie się zawałów sercowych.

układ krążenia

Swobodny oddech

Naturalnym działaniem masażu leczniczego jest wpływ na wiele układów ludzkiego organizmu. W przypadku układu oddechowego zauważa się zwiększony przepływ krwi przez serce i płuca, co przyczynia się do poprawy procesów oddychania – zwiększony powrót krwi żylnej umożliwia swobodniejsze oddychanie. Dodatkowo pobudza on pracę płuc, jak i zwiększa zapotrzebowanie na tlen, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając tym samym przemianę materii. Ważnym wpływem masażu leczniczego na układ oddechowych człowieka jest także znaczne pobudzenie drzewa oskrzelowego. Podczas oklepywania, zwiększa się wydzielanie i usuwanie śluzu. Będąc już przy oskrzelach, warto wspomnieć o ich zwężaniu się i zmniejszeniu nieużywanych przestrzeni w płucach – masaż leczniczy wpływa na zwiększanie się ilości histaminy. Poprawia się także wentylacja płuc, a także wydolność oddechowa w całym układzie. Na poprawę procesów oddychania, dzięki masażowi leczniczemu, wpływa również uelastycznienie mięśni żebrowych, które nie uciskają ważniejszych części układu oddechowego. Masaż leczniczy zwiększa ponadto objętość klatki piersiowej poprzez zwiększenie ruchomości:

szkielet
  • stawów mostkowo-żebrowych,
  • oraz stawów żebrowo kręgowych.

Sesje masażu leczniczego mogą pozytywnie wpłynąć na życie osób, na co dzień zmagających się z problemami oddechowymi. Udrażnia on przepływ krwi i powietrza, które to są odpowiedzialne za poprawne i swobodne oddychanie.

Zmetabolizowany układ pokarmowy

Decydując się na wizytę u masażysty, niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że masaż leczniczy, przyczyni się także do pozytywnych zmian w układzie pokarmowym. Do podstawowych należy z pewnością  polepszenie wszelkich funkcji przewodu pokarmowego, który jest znacznie bardziej odżywiony przez pobudzony układ krążenia. Dla wielu osób znaczące będzie także pobudzenie organizmu do skorzystania z rezerw tkanki tłuszczowej, jak i zwiększenie dokładności trawienia oraz polepszenie wchłaniania składników odżywczych. Ważne zmiany dokonują się także w układzie nerwowym, które mają wpływ na stymulację pracy i napięcia mięśni przewodu pokarmowego. Masaż leczniczy przyspiesza także przemianę materii i wpływa na metabolizm organizmu, dzięki pobudzeniu ośrodka głodu – wysokoenergetyczne posiłki podane zaraz po masażu, zwalczają stany wyczerpania i zmniejszają uczucie zmęczenia. Podobnie jak w przypadku układu oddechowego, podczas masażu leczniczego wydziela się znacznie większa ilość histaminy, która przyczynia się do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego, ułatwiając tym samym przemianę pokarmową.

układ pokarmowy, kości i serce

Znaczące działanie zauważyć można także w dolnych partiach układu pokarmowego. Masaż leczniczy, wykonany przez profesjonalistę rozluźnia lub pobudza mięśnie ścian żołądka, a także jelit – grubego i cienkiego. Ma to także wpływ na zwiększone przepchnięcie zalegających w jelicie grubym mas kałowych. Niemniej warto podkreślić działanie, jakim jest wzmożone wydzielanie hormonów żołądkowo-jelitowych, odpowiedzialnych za poprawną pracę całego układu pokarmowego, zwłaszcza jego dolnych partii.

Oczyszczony układ moczowy

Tak jak masaż leczniczy ma pozytywny wpływ na układ krążenia, pokarmowy czy też oddechowy, tak i jego działanie odnotować można w układzie moczowo-płciowym. W pierwszej kolejności zauważalne są zmiany w przepływie krwi przez nerki – zwiększony przepływ poprawia filtrację kłębuszkową, usprawniając cały proces filtracyjny. Masaż leczniczy poprawia ponadto oczyszczanie osocza krwi, jak i zwiększa wydzielanie wazopresyny. W dużej mierze poprawia on także funkcjonowanie zwieraczy, dzięki czemu zmniejsza się problem z utrzymywaniem moczu. Podobnie jak i w innych układach polepsza on ukrwienie i znacznie odżywia organizm w danym układzie.

Wzmocniona tkanka mięśniowa

Poddanie się masażowi leczniczemu ma wpływ na cały organizm – nie tylko na skórę i układy odpowiedzialne za funkcjonowanie organizmu, ale także na jego tkanki. W przypadku tkanki mięśniowej zauważyć można zwiększoną zdolność mięśni do pracy, a także znacznie zmniejszenie ich zanikania. Pobudzone przez odpowiednio przeprowadzony masaż tkanki mięśniowe zwiększają swoją zdolność do kurczenia i rozkurczania się, a także znacznie bardziej się rozgrzewają. Co więcej, wielu masażystów zauważa zwiększony przyrost tkanki mięśniowej, jak i większe dotlenienie oraz dostarczenie produktów odżywczych, do najbardziej tego wymagających mięśni. Warto także podkreślić, że masaż leczniczy ma duży wpływ na przyspieszone wydalanie produktów przemiany materii wraz z kwasem mlekowym, wydzielającym się podczas tzw. zakwasów, czyli w niedotlenionych podczas ćwiczeń mięśniach. Masaż ponadto usprawnia maksymalnie mięśnie oraz obniża lub podwyższa, w zależności od techniki wykorzystywanej przez masażystę, napięcia mięśniowe. W ogólnym rozrachunku warto dopisać także:

  • poprawę trofiki mięśniowej,
  • znaczne ujędrnienie tkanki mięśniowej,
  • poprawę elastyczności mięśni,
  • a także wpływ na zwiększoną wytrzymałość mięśniową.

Zadbane tkanki łączne

Powszechnie panuje przekonanie, że wszelkiego rodzaju masaże lecznicze dotyczą tylko osób mocno narzekających na bóle kręgosłupa lub sportowców, borykających się z codziennymi kontuzjami. Wiele w tym prawdy, ale i niedopowiedzeń, gdyż masaż leczniczy wzmaga odporność organizmu oraz zwiększa wszelkie procesy wytwórcze składników morfotycznych w każdym organizmie, nie tylko osób aktywnych sportowo. Warto jednak zauważyć, że zbawienne działanie masażu leczniczego na tkanki łączne, czyli stawy, chrząstki, kości, więzadła i ścięgna doceniają przede wszystkim sportowcy.

Masaż leczniczy znacznie poprawia i zwiększa ukrwienie oraz odżywia tkanki, poprawiając jednocześnie ich funkcjonowanie w życiu codziennym. Przyczynia się także do uelastyczniania stawów oraz utrzymywania ich prawidłowej ruchomości – zwiększa tym samym ruchomość kończyny, w sytuacji występowania mocnego przykurczu. Ważnym aspektem masażu leczniczego w przypadku tkanek w organizmie człowieka jest jego wpływ na systematyczne zwiększanie się ilości mazi między stawowej, dzięki czemu znacznie rzadziej dochodzi do przetarć i problemów wynikających z zastanych stawów lub ich starć. Niemniej ważną, naturalną zaletą masażu leczniczego jest utrzymanie równowagi między związkami organicznymi i nieorganicznymi w ciele człowieka.

Jak powszechnie uchodzi, masaż leczniczy ma zbawienny wpływ na tkanki  przypadku sportowców oraz osób, bardzo aktywnie spędzających czas wolny. Przede wszystkim przygotowuje on do wysiłku fizycznego – stanowi swego rodzaju rozgrzewkę, tym samym pomagając uniknąć przeciążeń, a także kontuzji, wynikających z zastanych tkanek. W przypadku wystąpienia kontuzji, jaki zmęczenia po ostrym wysiłku, wspomaga szybszą regenerację, a także przyspiesza proces wchłaniania się wszelkich obrzęków powstałych na skutek odniesionego razu. Warto także wiedzieć, że za sprawą masażu leczniczego jesteśmy w stanie przyspieszyć likwidację stanów zapalnych tkanek czy też zapobiec zwyrodnieniom – w sytuacji, kiedy zwyrodnienia już występują, dobrze wykonany masaż zahamuje wszelkie procesy zwyrodnieniowe dziejące się już w organizmie, a także usunie zmiany w tkankach kostnych, tzw. osteofity, wynikające właśnie ze zwyrodnień. Ważną rolę odgrywa on także w przypadku kontuzji o mocniejszym charakterze, jak złamania czy pęknięcia – to właśnie masaż leczniczy jest w stanie przyspieszyć proces kostnienia, tak ważny w danym okresie.