Czy Twoje serce zasługuje na masaż leczniczy?

1 września 2019
Czy Twoje serce zasługuje na masaż leczniczy?

 

Ćwiczenie mięśni na siłowni głównie polega na ich kurczeniu z nałożonym oporem, który muszą pokonać. Pod koniec powinny zostać rozciągnięte. Potrzebują trochę odpocząć, żeby zregenerować się i następnym razem pokonać jeszcze cięższe zadanie. Z treningu na trening stają się coraz mocniejsze. Kiedy serce zaczyna odpoczywać to, albo natychmiast jest potrzebny masaż serca w zestawie ze sztucznym oddychaniem, albo świadomość, że zostało stworzone, aby kochać.

Krew to 7% masy ciała człowieka, ale od jej prawidłowego spełniania funkcji zależy życie organizmu. Przykładowo zaburzenie transportu tlenu do ok. 4min. skutkuje śmiercią najdelikatniejszej tkanki- nerwowej. Jedni powtarzają: „wiemy, że umrzemy”, albo „jedyną pewną rzeczą w życiu jest śmierć, a jedyną pewną rzeczą w śmierci jest jej wstrząsająca nieprzewidywalność”.

Jednak warto utrzymywać swój organizm w dobrej formie, aby służył nam „krzepkością” przez jak najdłuższy czas. Na różne sposoby można przyczynić się do podwyższenia lub obniżania sprawności swojego organizmu. Oczekiwanym rezultatem jednych działań jest uniknięcie całkowite, albo przynajmniej opóźnienie wystąpienia chorób, np.: układu krążenia. Czego nie można powiedzieć o drugich działaniach, które też przynoszą swój rezultat, ale mniej oczekiwany, a raczej nieoczekiwany wcale.

Przykładowo żylaki (kończyn dolnych). „Zazwyczaj ich pojawienie się traktowane jest jedynie jako nieestetyczny problem”. Tymczasem jest to poważny sygnał alarmowy wysyłany przez organizm: Uwaga! Układ krążenia działa patologicznie. Taka osoba- częściej kobieta, już choruje przewlekle. Polega to na tym, że jej krew ma trudności z odpowiednią cyrkulacją. Konkretnie z odpływem krwi z powrotem do serca (krew zalega, po dłuższym czasie dodatkowo tworzą się zakrzepy itd.). Żylaki to tylko objaw choroby, która jest trudna do wyleczenia..

Choroba niewydolności żylnej (potocznie tzw. „żylaki”) ma sporo czynników sprzyjających jej powstaniu. Oprócz tych, na które jest ograniczony wpływ, czyli uwarunkowanie genetyczne (jeśli rodzice, albo jedno z nich np.: mama, a nawet dalej- również babcia, mieli żylaki, to ryzyko ich wystąpienia jest znacznie wyższe). Jest wiele nawyków, które można wymienić na lepsze, aby uniknąć, bądź przynajmniej opóźnić pojawienie się żylaków.

WARTO WYMIENIĆ
TAKIE NAWYKI JAK: NA TAKIE:
Magazynowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej (złe odżywianie) Zdrowe i regularne odżywianie 5/dzień (dbałość o odpowiednią wagę)
Noszenie obcisłych ubrań, codzienne zakładanie butów na wysokim obcasie Wygodne ubrania; buty, a szpilki odłożyć na „od święta”
Przyzwyczajenie do: gorących kąpieli, sauny, solarium, wielogodzinnego opalania Dbanie o optymalną temperaturę (używanie ciepłej/letniej wody)
Uprawianie intensywnie przeciążających sportów np.: podnoszenie ciężarów Aktywność fizyczna częściej, ale mniej intensywnie np.: pływanie
Wielogodzinne trwanie w bezruchu (stanie/ siedzenie w pracy) Zmiana pozycji i ruch (przerwa w pracy na krótkie ćwiczenia, spacer)

Źródeł powstawania chorób układu krążenia jest wiele. Dobra wiadomość jest taka, że możesz na nie wpływać stosując profilaktykę, jeśli jeszcze nie jest za późno i nawet jeśli jest to predyspozycja genetyczna (oprócz dziedziczenia cech biologicznych, często przejmujemy różne dobre/złe nawyki naszych przodków). Podczas wprowadzania korzystnych przyzwyczajeń warto także zwrócić szczególną uwagę na kluczowe działanie masażu w tym aspekcie.

Masaż leczniczy wpływa prozdrowotnie na układ krążenia. Wykonany na dużych obszarach ciała (takich jak np.: plecy) przede wszystkim odpowiada za poprawę jego trzech fundamentalnych czynności. Dzięki temu jego zasięg wpływu dodatkowo rozciąga się i oddziałuje na cały organizm człowieka. Jest to podobne do rzędu domina. Nacisk na pierwszy klocek, powoduje ruch kolejnych elementów, aż dociera do ostatniego.

Masaż leczniczy usprawnia takie funkcje krwi jak:

    • Transportową – rozprowadzanie substancji odżywczych: energetycznych, budulcowych, witamin, rozprowadzanie hormonów, związków np.: histaminy, która otwiera naczynia włosowate, usuwanie substancji toksycznych, dwutlenku węgla;
    • Obronną – reakcje odpornościowe komórek i białek, odpowiedzialnych za walkę z wirusami;
    • Homeostatyczną – utrzymanie stałego ciśnienia osmotycznego i ciśnienia onkotycznego w naczyniach i tkankach, wyrównanie różnicy temperatur, utrzymani krwi w naczyniach tzn. zapewnienie prawidłowej regulacji procesów krzepnięcia.
Masaż leczniczy kręgosłupa

W przypadku podwyższonego ciśnienia krwi lub skłonności do jego występowania, ważne jest, aby przekazać tę informację masażyście przed zabiegiem. Okolice karku, szyi u pacjenta w takim wypadku będą masowane innymi technikami, bądź zostaną pominięte.

Podczas treningu wspinaczki górskiej angażujemy wiele mięśni i energii, by pokonać wysokość z dodatkowymi przeszkodami, jak: konary drzew, strumienie, kamienie i znaleźć się na szczycie. Podobnie jest z krwią w żyłach. Jej „szczytem” jest serce. Musi pokonać drogę z najdalszych odcinków kończyn dolnych, górnych pokonując grawitację, przeciskać się w górę. Krew płynąca tętnicami ma prościej. Przypomina zjazd rozpędzoną kolejką z góry w dół.

Dlatego trafnym działaniem tutaj jest zastosowanie masażu leczniczego, który odpowiada za tzw. „przepchnięcie krwi w kierunku dosercowym szczególnie w naczyniach z tendencją do zastojów (poniżej tego miejsca powstaje podciśnienie, które powoduje zassanie krwi z naczyń obwodowych)”. W ten sposób krew sprawniej dociera do celu- dokładnie prawego przedsionka serca. Tam zostaje „odciążona”, aż w kolejnych etapach współpracy serca i płuc znów staje się bogata w tlen.

Opracowane na podstawie:
http://gyogytornakozpontdebrecen.hu/koszonto/
https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-zylakow
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/co-sprzyja-powstawaniu-zylakow_36894.html
„Diuna. Krucjata przeciw maszynom” Brian Patrick Herbert, Kevin J. Anderson
„Masaż klasyczny” Adam Zborowski