Czy masaż może zahamować postępowanie zwyrodnień?

1 sierpnia 2019
Czy masaż może zahamować postępowanie zwyrodnień?

Poza czysto relaksacyjnym zastosowaniem masażu, może mieć on dużo więcej właściwości – coraz częściej doceniany jest jego leczniczy charakter. Masaż rehabilitacyjny znajduje swoje zastosowanie podczas leczenia wielu zróżnicowanych chorób. Nie należy jednak zapominać, że najlepsze efekty osiąga się, gdy łączymy go z innymi zbiegami fizykoterapeutycznymi. Skuteczność zabiegu w ogromnym stopniu zależy od wiedzy oraz umiejętności masażysty. Warto więc wybrać sprawdzony gabinet masażu – w Krakowie będzie to z pewnością Alan Med, gdzie pracują wykwalifikowani oraz zdolni specjaliści. Na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż praca z tak ważną i delikatną materią jak zdrowie ludzkie powinna być oddana w ręce najlepszych. Na krakowskich portalach nie brakuje ogłoszeń od pseudomasażystów, którzy mają za sobą zaledwie kilkudniowe kursy. Z powodu braku regulacji prawnych również mogą wykonywać masaże lecznicze, ale takim działaniem wyrządzają zazwyczaj więcej szkody niż pożytku. Dlatego zawsze należy zweryfikować kwalifikacje masażysty, który będzie Cię leczył.

W jakich przypadkach masaż leczniczy może pomóc?

  • Zwyrodnienie kręgosłupa

Jeśli nie daje Ci spokoju ból kręgosłupa, to powinieneś wybrać się do gabinetu na masaż rehabilitacyjny. Jest to najczęstsze zwyrodnienie, z którym pacjenci udają się po pomoc do masażysty. Za przyczynę choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa uznaje się najczęściej zaburzenia funkcji kontrolnych układu nerwowego, które powstają z powodu przyjmowania wymuszonych pozycji, braku ćwiczeń, nieodpowiedniej postawy oraz przeciążeń. Inna przyczyną wad kręgosłupa mogą być także urazy, wady rozwojowe, reumatoidalne zapalenie stawów oraz wiele innych. Zaburzenia czucia głębokiego prowadzą do zakłócenia wzorców ruchowych, zaburzają tym samym równowagę napięć mięśniowych, co prowadzi do przeciążenia wiązadeł oraz torebek stawowych, które zostają uszkodzone wraz z krążkami międzykręgowymi. Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć praktycznie każdej części kręgosłupa. Ból taki jest niezwykle uciążliwy i doskwiera przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności.

  • Zwyrodnienie stawu biodrowego

Jest to częste schorzenie, które najczęściej występuje u kobiet po 50 roku życia. Swoje pierwsze znaki daje, gdy ból pojawia się po większym wysiłku, jednak z czasem u chorego pojawia się tzw. ból spoczynkowy i nocny, a ruchomość stawu zostaje znacznie ograniczona. Chory często w takiej sytuacji zmienia sposób chodzenia, co może być tragiczne w skutkach – powoduje utykanie, przykurcze, a nawet zmianę długości kończyny. Przyczyną zwyrodnienia stawu biodrowego jest niszczenie chrząstki stawowej oraz nieprawidłowości w jej regenerowaniu się, co skutkuje przebudową warstwy podchrzęstnej. Po pewnym czasie chrząstka traci gładkość, więc przestaje amortyzować kości. Powierzchnie zaczynają się ścierać, a to prowadzi do powstania wyrośli kostnych. W stawach biodrowych tworzą się wtedy bolesne stany zapalne, którym towarzyszy obrzęk. Poza uwarunkowaniami genetycznymi na pojawienie się choroby zwyrodnieniowej mogą mieć wpływ także czynniki mechaniczne – otyłość, nadmierne obciążenia, urazy, a nawet zaburzenia hormonalne podczas menopauzy.

Jak dobrać terapię?

Terapia powinna zostać dopasowana indywidualnie do potrzeb na podstawie rozmowy, dostarczonej dokumentacji choroby oraz ogólnego sprawdzenia sprawności, stopnia bolesności, napięcia mięśniowego, obrzęku, reakcji na masaż i wielu innych czynników. Jeśli gabinet masażu nie przeprowadza wstępnego wywiadu, to należy dać sobie z nim spokój, gdyż bez tego nikt nie będzie w stanie nam odpowiednio pomóc, a może tylko zaszkodzić. W krakowskim salonie masażu leczniczego Alan Med dobiera się częstotliwość oraz ilość zabiegu indywidualnie po wcześniejszej konsultacji – jeśli właśnie z takim podejściem się spotkamy, to znaczy, że najprawdopodobniej mamy do czynienia ze specjalistą, który wybierze dla nas najkorzystniejszą serię masaży rehabilitacyjnych.

Leczenie masażem rehabilitacyjnym

Masaż leczniczy to zabieg o dużej intensywności, masażysta skupia się na mięśniach oraz ich okolicach, które są objęte bólem. Głównie stosuje się techniki głębokiego głaskania, ugniatania, wyciskania, rozcierania, wstrząsanie wałkowanie oraz wibracje. Długość masażu dobiera się w zależności od tego, jaki obszar jest objęty bólem. Jeśli zdecydujemy się zastosować serię masaży leczniczych i rehabilitacyjnych w zwalczaniu dolegliwości, to z pewnością efekty będą dużo większe i utrzymają się przez dłuższy okres czasu. Jednorazowa wizyta na pewno nie będzie wystarczająca w przypadku długotrwałych zwyrodnień. Może przynieść jedynie chwilową ulgę. Na początku warto chodzić na zabiegi codziennie, po pewnym czasie, gdy pojawią się postępy, można zmniejszać częstotliwość np. do dwóch masaży tygodniowo. Jeśli przyniosą one oczekiwany skutek, to później, w ramach profilaktyki, pacjenci co jakiś czas uczęszczają na masaż relaksacyjny. W przypadku chorób zwyrodnieniowych naprawdę warto wziąć pod uwagę masaże lecznicze, gdyż dobrze wykonane mogą mieć duży wpływ na zahamowanie schorzenia.